Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 24.09.2020

Nastolatek w mediach społecznościowych. Czy i jak go chronić w sieci?

Z badań Fundacji Dbam o Mój Zasięg wynika, że co 5 nastolatek nałogowo korzysta z mediów społecznościowych, gdzie notorycznie poddawany jest ocenie, a często tzw. hejtowi. Jakie ma to konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Jak młody człowiek ma znaleźć równowagę i spokój jednocześnie goniąc za "lajkami" i publiczną akceptacją? 

czytaj więcej
nastolatka mama komputer internet 1200 free
Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

- Widzę nawet we własnym otoczeniu zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, które ulegają tym samym pokusom i w ten sam sposób uzależniają się od mediów społecznościowych, które generują pewien rodzaj kontaktu społecznego, ale taki iluzoryczny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog dziecięcy Agnieszka Robak. - Aktywność i kontakt społeczny w internecie jest łatwiejszy - dodaje.

Ekspertka mówi, że to co obserwuje w ostatnim czasie to próba ochrony dzieci przed doświadczaniem nieprzyjemnych sytuacji. Jak zaznacza, w rezultacie dzieci są nieodporne psychicznie. - Nie potrafią poradzić sobie nawet z najprostszymi nieprzyjemnymi sytuacjami. One tego nie trenują. Są wiecznie przed tym ochraniane. Rodzice ingerują w różne sytuacje między dziećmi. Dziecko musi mieć świadomość, że zdarzenia nieprzyjemne także mogą się zdarzać i że od nich się nie umiera - podkreśla Agnieszka Robak. 

- Rodzic powinien stanowić wsparcie i powiedzieć "no tak, było przykro, ale trzeba to przeżyć. Możemy o tym porozmawiać, wymyślić jak odpowiedzieć koledze, żeby więcej tak nie mówił". - wyjaśnia psycholog. - Jest milion różnych sposobów, żeby sobie z tym radzić. A my nadmiernie dzieci chronimy. Przez to nie wykształcają odpowiednich mechanizmów - dodaje.

Posłuchaj
12:32 PR1_MPLS 2020_09_24-09-20-31.mp3 Psycholog dziecięcy Agnieszka Robak o mediach społecznościowych (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Kiedy później są nastolatkami i mają pełny dostęp do wszystkich mediów społecznościowych idą w to, bo łatwiej się z tego korzysta niż buduje relacje wprost, gdzie trzeba odpowiedzieć na kontakt wzrokowy, gdzie trzeba się zmierzyć z nieprzyjemnymi sytuacjami, których nie da się po prostu zablokować - zaznacza. 

Socjolog Justyna Pokojska mówi z kolei, że poszukiwanie poklasku jest szczególnie łatwe w mediach społecznościowych. - Nie musimy wkładać większego wysiłku w to, żeby wystawić się na ocenę i tak zmodyfikować nasze pokazywanie siebie, żeby ono było jak najbardziej atrakcyjne. Jednym z nieodzownych elementów rozmowy o mediach społecznościowych jest kreowanie własnego wizerunku - podkreśla. 

Posłuchaj
04:43 PR1_MPLS 2020_09_24-09-47-02.mp3 Socjolog Justyna Pokojska o młodych ludziach w mediach społecznościowych (Cztery pory roku/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek 

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięcy), Justyna Pokojska (socjolog)

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 24.09.2020 

Godzina emisji: 9.20

kh