Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 07.05.2016

TTIP: trwa walka o wyłączenie z umowy o wolnym handlu żywności i produktów rolnych

10 tys. osób podpisało się pod apelem do polskich władz o zajęcie twardego stanowiska w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Posłuchaj
  • Dlaczego umowa o wolnym handlu między USA a Unia Europejską - TTIP, może być ciosem dla europejskiego rolnictwa, tłumaczy w Polskim Radiu Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Chodzi o wyłączenie z umowy zapisów dotyczących rolnictwa i żywności.

TTIP nie uwzględnia zasady ostrożności

 ̶  Po ujawnieniu dokumentów negocjowanego porozumienia przez Greenpeace, są coraz większe obawy, bo w umowie nie ma zapisu o fundamentalnej dla Unii Europejskiej zasadzie ostrożności - mówi Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja.

Produkcja amerykańskiej żywności mniej restrykcyjna

Jak wyjaśnia, w USA takie produkty jak pestycydy czy inne środki ochrony roślin są dopuszczane do użytku i to na konsumentach leży obowiązek udowodnienia, że są one szkodliwe.

̶  Z kolei w Unii Europejskiej obowiązuje zasada ostrożności, która mówi, że to producent wprowadzający produkt na rynek musi udowodnić, że nie jest on szkodliwy – mówi ekspert.

W Unii zdrowiej, w USA - taniej

̶  I to jest taka fundamentalna różnica, która sprawia, że w Stanach Zjednoczonych używa się większej liczby pestycydów niż w UE, gdyż my twierdzimy, że jest to zbyt duże zagrożenie dla pszczół, roślin, dla zdrowia ludzkiego, a w USA uważa się, że nie dowiedziono wystarczająco, że zagrożenie jest tak duże. Tak samo jest z GMO – mówi ekspert.

Produkty rolne z USA uderza jak tsunami w europejski rynek żywności?

TTIP otworzy więc rynek europejski na napływ olbrzymiej ilości żywności ze Stanów Zjednoczonych, gdzie produkuje się ją taniej.

Jak podkreśla ekspert, to będzie cios w europejskie rolnictwo.

Nawet według danych amerykańskiego rządu, import do Europy niektórych produktów ma się znacząco powiększyć - np. drobiu o 35 razy. Podobnie jest z mięsem wołowym czy wieprzowiną.

̶  To oznacza zalew naszego rynku tańszą żywnością, produkowaną w innych warunkach. I polski sektor drobiarski już się tego obawia – mówi Trzaskowski.

Przed TTIP jest jeszcze umowa CETA

13 maja Rada Unii Europejskiej będzie rozpatrywać TTIP i siostrzaną umowę - CETA pomiędzy UE a Kanadą. Ta druga ma teraz decydujące znaczenie, bo jest bardziej zaawansowana.

Ekspert dodaje, że jest to umowa bardzo podobna do tej z USA, zawiera też sporo szkodliwych mechanizmów, np. arbitrażowy.

̶  Dlatego liczymy na to, że rząd francuski wypowie się równie radykalnie na temat umowy CETA jak wobec TTIP – mówi Trzaskowski.

Prezydent Francji Fransois Hollande zapowiedział, że na obecnym etapie negocjacji Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA.


Podpisy pod apelem do polskich władz są zbierane na stronie http://akcjademokracja.pl/rolnictwo.

Karolina Mózgowiec, jk