Polskie Radio
Section05

13 grudnia

Piotr Duda: dziś esbecy podnoszą głowę do góry, dlatego musimy pamiętać o bohaterach "Solidarności"

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Według niego, choć dorobkiem Sierpnia 80' jest wolna, suwerenna Polska, to o tę wolność i suwerenność nadal trzeba walczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny komunizm historia Polski społeczeństwo Solidarność Piotr Duda

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wyszkowski: komunistyczna propaganda nadal ma swoją siłę

- Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA stan wojenny komunizm historia Polski Solidarność Polskie Radio 24 Krzysztof Wyszkowski

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

"Docierał do umysłu 13-latka z opóźnieniem". Politolog wspomina wybuch stanu wojennego

- 13 grudnia, niedziela, śnieg, wyczekiwanie, czy pójdziemy do szkoły, czy nie. Ten stan wojenny docierał do oczu i umysłu 13-latka z opóźnieniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wspomnienia z 13 grudnia 1981 roku przywołali także socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Łódzkiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski PRL komunizm

Krzysztof Czabański o albumie PR: "To służba pamięci"

- Widać, że tożsamościowa rola pamięci narodowej, służenia tej pamięci, jest kontynuowana i jest bardzo mocno wspierana przez Polskie Radio - powiedział były prezes Polskiego Radia oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, album "Żeby Polska była Polską" doskonale wpisuje się w serię charakterystycznych, ze względu na ikonograficzno-fonograficzną formę, publikacji Polskiego Radia poświęconych tematyce rocznicowo-patriotycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Czabański album W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Jerzy Popiełuszko stan wojenny historia Polski POLSKA

Prześladowania w stanie wojennym. Szef pionu śledczego IPN: odpowiedzialni za represje zostaną rozliczeni

Jak poinformował szef pionu śledczego IPN, prokurator Andrzej Pozorski, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi koncentruje się na rozliczaniu zbrodni sądowych z okresu stanu wojennego. Prokurator wyjaśnił, że podstawą tych działań jest stwierdzenie przez wymiar sprawiedliwości, że stan wojenny został wprowadzony nielegalnie, a stojąca na jego czele grupa była organizacją przestępczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo historia Polski IPN stan wojenny prokuratura sąd

"Dążyliśmy do szeroko rozumianego wyzwolenia". Jarosław Szczepański o przyczynach stanu wojennego

Solidarność dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia. Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szczepański, działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA PRL historia PRL historia Polski stan wojenny Tadeusz Płużański Jarosław Szczepański

Antoni Macierewicz: stan wojenny był jak obóz koncentracyjny

- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 1981 PRL komunizm polityka