09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
O skuteczności nauczania w pandemii, przeładowanych programach nauczania i stresie, który dopada dzieci w szkołach. Także o egzaminach ósmoklasistów i maturach. Gościem audycji będzie Marek Pleśniak dyrektor szkoły. W audycji także "Poradnik językowy", omówienie prac nadsyłanych na konkurs "Choinki Jedynki" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Niebezpieczne związki" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to?".
20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / Wieczór z operą i operetką - zaprasza Robert Kamyk
Jest jednym z najbardziej popularnych kontratenorów na świecie. O jego śpiewie francuski magazyn "La Terrasse" napisał kiedyś, że to "połączenie głosu anioła i diabelskiej wirtuozerii". Występuje w bardzo różnorodnym repertuarze. Na jego koncerty bilety rozchodzą się błyskawicznie, a jego płyty stają się bestsellerami. Bohaterem pierwszej godziny będzie Philippe Jaroussky, w drugiej godzinie - operetka "Paganini" Franza Lehara.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".
21.45 - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego, czyli fantastyka i horror w wersji retro.
23.50 - Joseph Bedier – „Dzieje Tristana i Izoldy”, czyta Krzysztof Kolberger
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
00.55-01.00 - Przypadki słowa: Piotr Szewc "Po nitce" - aut. Iwona Smolka
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh
Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur op.12 - wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk;
Mieczysław Karłowicz Sonata B-dur - wyk. Piotr Banasik - fortepian; Ignacy Feliks Dobrzyński Symfonia B-dur op. 11 - wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza;
Henryk Wieniawski Kujawiak a-moll - wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Andrzej Tatarski - fortepian.
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Georges Auric, Benjamin Britten, Rebecca Clarke, Arnold Bax, Franciszek Schubert, Jan Dismas Zelenka, Ilmari Hannikainen, Wolfgang Amadeus Mozart, Jacobus Clemens non Papa, Antonín Dvořák, Camille Saint-Saëns, Michaił Glinka, Arthur Benjamin, Ivo Parac
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh
Mieczysław Karłowicz Epizod na maskaradzie op. 14 - wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit;
Juliusz Zarębski Polonez Fis-dur op.6 - wyk. Paweł Wakarecy - fortepian; Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową - wyk. Orkiestra Akademii Beethovenowskieg, dyr. Paweł Przytocki.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
W audycji zaprosimy na największy w Polsce festiwal muzyki dawnej - Actus Humanus. O rozpoczynającym się 3 grudnia w Gdańsku wydarzeniu porozmawiamy z jego dyrektorem artystycznym Filipem Berkowiczem (godz. 9.30).
Ponadto: pierwsze w historii kompletne nagranie utworów Zygmunta Noskowskiego na duet fortepianowy w mistrzowskiej interpretacji Ravel Piano DUO; spektakl "Trąbka do słuchania" w reż. Agnieszki Glińskiej Starym Teatrze w Krakowie oraz książka "Design miejsc codziennych" Aleksandry Koperdy.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie
Przed 230 rocznicą śmierci Wolfganga Amadeusza
11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 (opr. M. Zdunik na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę), wyk. Karolina Nowotczyńska - skrzypce, Marcin Zdunik - wiolonczela, Elbląska Orkiestra Kameralna, dyr. Marek Moś
12.05-12.45 - Ignacy Jan Paderewski Nokturn B-dur op. 16 nr 4, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jerzy Maksymiuk; Wojciech Kilar Kościelec 1909, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Maksymiuk
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Kazimierz Wiśniak, opr. Anna Lisiecka
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, solistka: Olga Pasiecznik - sopran (Warszawa, 13.09.2020)
Franciszek Lessel Finale Molto Presto, Józef Haydn Scena di Berenice Hob. XXIVa/10, Ludwig van Beethoven Ah! Perfido op. 65, II Symfonia D-dur op. 36
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Trzy kondygnacje i kilkaset dzieł jednego z najwybitniejszych polskich artystów - dramatopisarza, poety, malarza, grafika, reformatora teatru, projektanta wnętrz. Tak w skrócie można opisać Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, które swoją działalność zainauguruje w najbliższy piątek, 3 grudnia. W nowej przestrzeni będzie można podziwiać cześć ogromnej kolekcji dzieł młodopolskiego artysty zgromadzonej przez Muzeum Narodowe, w tym: malarstwo, grafiki, rysunki, prace teatralne. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego powstało w Ośrodku Kultury Europejskiego "Europeum", dawnym Starym Spichlerzu, w którym wcześniej znajdowały się obrazy i rzeźby artystów europejskich. O Muzeum Stanisława Wyspiańskiego porozmawiamy z prof. Andrzejem Szczerskim - Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Przeniesiemy się także w czasie i w przestrzeni, a to za sprawą książki Agaty Lipczik "Jubilerstwo w międzywojennej Warszawie. Rzemiosło - ludzie - biżuteria". Zaprosimy też na kolejną rozmowę w ramach koncertowego cyklu "Jazz.PL". Tym razem na scenie wystąpi zespół Marcin Pater Trio. Ten młody, ale już utytułowany wibrafonista, zaprezentuje w Dwójce zarówno utwory ze swojej debiutanckiej płyty, jak i nowe kompozycje, które czekają na fonograficzną premierę. Opowiemy również o premierze książki "Nowy Port", czyli o trzecim tomie z cyklu "Historie Gdańskich Dzielnic". Sprawdzimy też, jakie utwory znajdą się w dwutomowej Antologii Sztuk Duńskich.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą"
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska
Koncert zespołu L’Arpeggiata, dyr. Christina Pluhar (teorba) (Salzburg, 6.08.2021)
Céline Scheen - sopran, Valer Sabadus - kontratenor, Luciana Mancini - mezzosopran, Vincenzo Capezzuto - alt, Alessandro Giangrande - tenor, João Fernandes - bas
Alla Napoletana
Andrea Falconieri Folias echa para mi Señora Doña Tarolilla de Carallenos; Cristoforo Caresana La tarantella a 5 voci e strumenti; Pietro Antonio Giramo La pazza (oprac. Christina Pluhar); Andrea Falconieri Brando 'Lo spiritillo'; Anon. Lo guarracino (Tarantella); Pietro Antonio Giramo Chi vidde più lieto; Rodolfo Falvo Dicitencello vuje (oprac. Christina Pluhar); Anon. Pizzica di San Vito (Tarantella, oprac. Christina Pluhar); Cristoforo Caresana La pastorale a 5 voci e strumenti; Antonio Farina Se dormi, ben mio (oprac. Christina Pluhar); Pietro Andrea Ziani Dormite, o pupille (oprac. Christina Pluhar); Anonymous Pizzicarella mia; Pietro Antonio Giramo Il pazzo (oprac. Christina Pluhar)
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska
Andrzej Kwieciński Sinfonietta Luci nella notte, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Szymon Bywalec; Canzon de’baci, wyk. Karol Kozłowski - śpiew, Aukso orkiestra miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś; Luci nella notte V, wyk. Royal String Quartet
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Michael Sowa "Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie", czyta Michał Czernecki.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Ksawery Pruszyński "Opowiadania", czyta Michał Klawiter.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska
Spotkanie z Fundacją Sławek, która od ponad 20 lat z sukcesami pomaga osobom wykluczonym społecznie. W tym także osadzonym w więzieniach i byłym osadzonym. Po wybuchu pandemii koronawirusa Fundacja uruchomiła Społeczną Linię Wsparcia, gdzie osoby wykluczone mogą otrzymać pomoc od różnych specjalistów. Goście: Marek Łagodziński - Prezes Założyciel i przez wiele lat prezes Fundacji Sławek, obecnie honorowy prezes oraz Krzysztof Łagodziński współzałożyciel i prezes Fundacji Sławek, przedsiębiorca społeczny.
02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Małgorzata Łukowska
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in. o tym co można zobaczyć w drapaczach chmur i gdzie znikną autostradowe szlabany.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in. o animacji o kurierce AK Władysławie Rzepeckiej, o witrażystce z Rypina oraz o splendorze XVIII-wiecznej władzy na wystawie w warszawsich Łazienkach.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 - Reportaż w Trójce - "W świecie ojców" Antoniego Rokickiego.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Margański
20.00-21.00 - "Polski express" - Michał Margański
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska i Aleksandra Kaczkowska
Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie szerokiej publiczności - z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Przed nami dalsza część opowieści o malarce, widzianej oczami jej prawnuczki. Tym razem o tym, w jaki sposób kreowała samą siebie; dlaczego tak często podróżowała i przeprowadzała się w coraz to inne miejsca. O sztuce "Tamara" i o musicalu na Broadwayu. O tym, dlaczego takie talenty jak Tamary przez jakiś czas pozostawały na marginesie XX-wiecznej sztuki. Muzycznie odwiedzimy najważniejsze miejsca, w których kształtowała się osobowość Łempickiej.
22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka
23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Autorzy wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem tematem będą dwie książki: "Memorial drive" Natashy Trethewey i "Za otrzymane łaski”, której autorką jest Valeria Parrella.
23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek
Gościem audycji będzie Jolanta Sosnowska z wydawnictwa Biały Kruk. To dziennikarka, publicystka i pisarka. Jej opus magnum jest monumentalna, czterotomowa biografia św. Jana Pawła II "Hetman Chrystusa".

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Start konkursu "Czwórka PREZENTuje" - w grudniu w różnych audycjach Czwórki, a także śledząc jej media społecznościowe, będzie można wygrać cenne nagrody - słuchawki, głośniki, odbiorniki DAB+. W porannej audycji zabawa polegać będzie na rozpoznaniu fragmentu znanej piosenki – do zdobycia słuchawki dobrej jakości.
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe
Spotkanie z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania. Jak wesprzeć osobę chorą na zaburzenia odżywiania na co dzień i podczas świąt? Czy szkoła lub bliscy mogą wpływać na zaburzenia odżywiania?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
1 grudnia to Światowy Dzień AIDS - choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Jak zmieniła się dzięki stosowaniu nowych leków, jak wygląda testowanie i świadomość ryzyka i unikania zakażeń? Co oznacza czerwona kokardka przypięta do ubrania w tym dniu?
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Rozmowa ze studentem Politechniki Wrocławskiej Łukaszem Koźlikiem, który wraz zespołem "po godzinach" buduje robota, który ma wyglądać jak człowiek. Clone - człekokształtny robot ma wykonywać czynności powtarzalne, które nie wymagają kreatywności.
19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"
Kontynuujemy muzyczne podróże w czasie, tym razem "rzucimy uchem" na pierwszą dekadę XXI wieku w muzyce rap, kiedy to kończyła się tzw. "złota era rapu", pojawiły się duże pieniądze i brzmienia popychające rap w nowych, nieoczekiwanych wtedy kierunkach.
20.00.-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
"Jak być sobą? O odpuszczeniu perfekcjonizmu i korzystaniu ze swoich mocnych stron" - podsumowanie trzeciego webinaru Czwórki pod hasłem "Postaw na rozwój", który tym razem poprowadziła Kaja Tomczyk, psycholożka i trenerka umiejętności interpersonalnych.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru Polskiego Radia. Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Skarby w bajkach (Dzień Jubilera).
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Kim jest Quincy Jones.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Północ, południe, zachód i wschód czyli o tym, jak się nie zgubić. O kierunkach świata i o tym, jak je wyznaczać przy pomocy urządzeń i w sytuacji, kiedy tych urządzeń brak. Jak posługiwać się mapą i kompasem, co to jest widnokrąg i czy są bieguny.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej. Porozmawiamy o tym, czym jest rozwód dla kobiety, jak sobie z nim poradzić i jak sobie z nim poradzić jako mama. Jak tłumaczyć dziecku, co się właściwie wydarzyło i dlaczego. Jak w takiej sytuacji radzić sobie z emocjami dziecka, ale też własnymi. Gość: Joanna Szulc - dziennikarka z wykształceniem socjologicznym i psychologicznym. Prowadziła redakcję miesięcznika Dziecko, pisze teksty i książki kierowane do rodziców, a ostatnio także do dzieci (m.in. na łamach kultowego "Świerszczyka"). Mama dwóch córek.
23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W audycji pojawi się Grzegorz Szyma, znany m.in z zespołu Das Moon. Teraz przyszła kolej na wokalny debiut, na przedstawienie nowej płyty projektu Hiroszyma. Na płycie udzieliły mu wsparcia- żona i... córka. Urodzony w Warszawie artysta multimedialny, malarz, grafik, DJ, muzyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w oparach synth- wave i dark electro wskaże muzyczne motywy i klimat dla całych muzycznych podróży w tę pierwszą środę grudnia. Nie zabraknie mistrzów gatunku, na czele z Blutengel, Clan of Xymox czy Soman.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bracia Lwie Serce" na podstawie powieści Astrid Lindgren, w adaptacji Hanny Bielawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Teatr Polskiego Radia, 1986 r. Wystąpili m.in. Artur Pontek, Janusz Paluszkiewicz, Stefan Lewicki, Michał Bukowski.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska
W kolejnej audycji z cyklu zajmiemy się osobą Stefana Witwickiego - poety i pisarza, długoletniego przyjaciela Chopina, z którym kompozytora łączyła nie tylko sympatia, ale i relacje artystyczne: jemu zadedykował Mazurki op. 41, do jego wierszy najczęściej komponował swoje pieśni.
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
Autorka zaprezentuje różnorodny repertuar. Usłyszymy m.in. Impromptu As-dur op. 29, Fis-dur op. 36, Ges-dur op. 51 oraz Preludium Des-dur op. 28 Chopina w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego, Symfonię D-dur op. 23 Vořiška (wyk. WDR Sinfonieorchester, dyr. Reinhard Goebel), a także Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena w wykonaniu Dmitry'a Sinkowsky’ego z towarzyszeniem Musica Viva pod batutą Alexandra Rudina.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Rockowo i progresywnie: rockowa fuga w "On Reflection" Gentle Giant, utwory Renaissance i Murphy Blend z cytatami z Chopina, metalowy Jelonek gra mazurki Chopina, a na deser "Rewolucyjna" z metalowymi blastami.