Polskie Radio
Section05

"Świat piekielny", miłość, ucieczki przed rozpaczą. Getto warszawskie w literaturze

Od pisanych na gorąco dzienników po wiersze. Od obrazów straszliwych cierpień po czarny humor. Teksty literackie związane z gettem warszawskim są różnorodne zarówno w formie, jak i treści. Łączy je pamięć o tych, którym przyszło żyć – i przyszło umierać – w tym odgrodzonym od świata miejscu.    
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa literatura wspomnienie

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa

Kuchenne rewelacje - wraz z Magdą Gessler szukamy polskich zagubionych smaków na unijnej liście certyfikatów

Wyjątkowo smakowity odcinek kulinarny. Co łączy polską wódkę, bryndzę podhalańską, truskawkę kaszubską, kołocz śląski, kabanosy, czy suskę sechlońską? W najnowszym odcinku podcastu "Szczyt Europy" mówimy o produktach, którym przyznano unijny certyfikat jakości, i o tych, które wciąż na unijną ochronę czekają. W Unii jest ich ponad 3,5 tysiąca. We Włoszech ponad 800, we Francji ponad 750, a w Hiszpanii prawie 400. O tym jak w tym zestawieniu wypada Polska i dlaczego tak słabo rozmawiamy z Magdą Gessler, która przy okazji zaprezentuje też swoje przepisy wielkanocne.
Zobacz więcej na temat: