Polskie Radio
Section05

"Kwiat paproci" spektakl objazdowy w namiocie cyrkowym

Instytut Teatralny we współpracy z Fundacją Teatr Latarnia i lokalnymi ośrodkami kultury zapraszają na pokazy spektaklu familijnego "Kwiat paproci" w reżyserii Mateusza Tymury. 11 sierpnia rozpocznie się tegoroczna trasa namiotu cyrkowego podróżującego po małych miejscowościach w ramach programu Lato w teatrze. Spektakl zostanie zaprezentowany 14 razy w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Będą mu towarzyszyć także warsztaty, parady i koncerty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak

Piłsudski czy Matka Boska? Cud nad Wisłą, wojna i siły nadprzyrodzone

Popularna nazwa Bitwy Warszawskiej – Cud nad Wisłą – odnosi się do kilku zagadnień. Źródeł tego określenia można szukać i w ówczesnych sporach politycznych, i we wierze w boską interwencję. Ta druga koncepcja pozwala umieścić ideę "bitewnego cudu" w długiej, zakorzenionej w polskiej kulturze, tradycji.  
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska religia chrześcijaństwo polityka wojna polsko-bolszewicka 1920 propaganda Kościół katolicki Józef Piłsudski

"Bij bolszewika!" kontra "na polski front!". Propaganda i literatura w wojnie polsko-bolszewickiej

W tym konflikcie propaganda nie była tylko dodatkiem do aktywności wojsk. Militarne i polityczne wymiary wojny polsko-bolszewickiej były równorzędne, a skuteczność środków przekazu znaczyła tyle samo, co moc arsenałów wrogich armii.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska historia Polski HISTORIA propaganda Władysław Broniewski Kazimierz Wierzyński Józef Piłsudski Melchior Wańkowicz Józef Mackiewicz Stanisław Rembek Stefan Żeromski Bolesław Leśmian Eugeniusz Małaczewski bolszewicy komunizm Kornel Makuszyński Jan Kasprowicz Karol Hubert Rostworowski Adam Grzymała-Siedlecki plakat

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Józef Werobej Józef Haller

Różne mundury - ten sam cel. W Bitwie Warszawskiej walczyli Polacy z różnych stron świata

Wojsko Polskie odradzało się z wielkim trudem i wielkim entuzjazmem. Podczas wojny z bolszewikami tworzyło barwną mozaikę ludzi, którzy pochodzili ze wszystkich stron świata, nosili różne mundury, ale mieli ten sam cel - obronę niepodległości ojczyzny. Wszyscy pełnili służbę pod znakiem orła białego lub biało-czerwonej kokardy narodowej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Józef Haller

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

Merian C. Cooper, amerykański pilot, po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa HISTORIA

Anna Walentynowicz. Nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Gdańsk Solidarność stan wojenny Stocznia Gdańska PRL komunizm socjalizm