Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Rozmowy o zakończeniu wojny w Paryżu, rosyjskie groźby wobec Polski oraz unijna debata o kolejnym pakiecie sankcji wobec Moskwy

W tym wydaniu: rozmowy USA z przedstawicielami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii na temat działań zmierzających do zakończenia wojny na Ukrainie, szef rosyjskiego wywiadu o ataku NATO na Rosję lub Białoruś oraz spotkanie szefów dyplomacji państw UE.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone sankcje Unii Europejskiej Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Sikorski o zachowaniu Węgier: putinowska definicja pokoju

- Węgry mówią, że grają na rzecz pokoju. Nie przeszkadza im jednak putinowska definicja pokoju, że Ukraina ma skapitulować. Weto trudno jest obejść. Mam nadzieję, że wezmą to pod uwagę polscy nacjonaliści. Czy UE może być skuteczna, gdy np. przedłużanie sankcji na Rosję będzie blokowane przez jedno państwo członkowskie? - mówił w radiowej Trójce minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka POLSKA Radosław Sikorski Ukraina Rosja Węgry USA

Świat reaguje na zbrodnie w Sumach. "Barbarzyństwo"

Świat jest wstrząśnięty rosyjskim uderzeniem rakietami balistycznymi na Sumy, w którym zginęły 34 osoby. Zachodni przywódcy są zgodni, że atak na centrum miasta był barbarzyństwem. Premier Wielkiej Brytanii stwierdził, że Władimir Putin musi zgodzić się teraz na bezwarunkowe zawieszenie broni. Głos oburzenia dobiegają też m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja USA Wielka Brytania

Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko

Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko - Europejskiego Inspektora Ochrony Danych - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wojciech Wiewiórowski, który przez ostatnich pięć lat stał na czele tego urzędu i ubiega się o reelekcję, jest jednym z dwóch najpoważniejszych kandydatów. Jego konkurent to Włoch Bruno Gencarelli. Proces wyboru wydłuża się, bo unijne kraje i Parament Europejski nie mogą się porozumieć.
Zobacz więcej na temat: 

E-dodatki do żywności. Które "E" na etykiecie są szkodliwe dla zdrowia?

W czasach, gdy półki sklepowe uginają się od produktów spożywczych, umiejętność czytania i rozumienia etykiet stała się ważnym elementem świadomego robienia zakupów. Dzięki temu możemy unikać produktów bogatych w sztuczne dodatki, które mogą nam zaszkodzić. E-dodatki do żywności to substancje dodatkowe, które są dodawane do produktów spożywczych w celu poprawienia ich smaku, koloru, konsystencji czy trwałości. Oznaczenie "E" pochodzi od słowa "Europa". Każda substancja po literce "E" ma przypisany swój numer. Czy wszystkie "E" są szkodliwe? Nie. Niektóre są naturalne i nieszkodliwe, jak np. E300 (witamina C), ale są także syntetyczne i kontrowersyjne jak np. E621 (glutaminian sodu). 
Zobacz więcej na temat:  jedzenie żywność chemia Roman Czejarek etykieta