Polskie Radio
Section05

Dwójka

Jak myślimy o Wschodzie? Wystawa "East-East" w Muzeum Manggha

"Skłania do refleksji nad tym, czym jest Wschód – jako przestrzeń, idea i doświadczenie. Zachęca do redefinicji granic, podważania schematów i dostrzeżenia, że Wschód to nie odległy konstrukt, lecz żywa, dynamiczna rzeczywistość, będąca częścią naszej wspólnej historii i współczesności" – tak zapowiada się nowa wystawa w Muzeum Manggha w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Kraków wystawa KULTURA

"Melancholia" Jacka Sotomskiego – koncert fortepianowy jak... boisko

Najnowszy utwór Jacka Sotomskiego zaskoczył chyba wszystkich. "Melancholia – Koncert fortepianowy" napisany dla fenomenalnej pianistki specjalizującej się w wykonywaniu muzyki współczesnej, Małgorzaty Walentynowicz, i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poprowadził premierowo w ramach festiwalu prawykonań Vincent Kozlovsky.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Ewa Szczecińska Jacek Sotomski muzyka współczesna

Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego. "Niech żyje młodość"

Za nami pierwszy tydzień eliminacji do I etapu XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianiści z całego świata prezentują się przed warszawską publicznością, wykonując etiudy, nokturny, scherza i mazurki Fryderyka Chopina. Zmagania młodych muzyków bacznie obserwują dziennikarze muzyczni radiowej Dwójki. - Na mnie w tym roku największe wrażenie robią pianiści najmłodsi. Idzie młodość, pokolenie Z wchodzi do gry i okazuje się, że ma bardzo wiele do powiedzenia - mówiła Róża Światczyńska.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Róża Światczyńska Andrzej Sułek XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina XIX Konkurs Chopinowski konkurs chopinowski Konkurs Chopinowski 2025 KULTURA

Ukraina Pomagamy. Podsumowanie 3-letniej działalności grupy

– Mieszkając we Lwowie przez większą część roku, mam tam bardzo wielu przyjaciół, którzy są artystami. Cały czas gdzieś tam obracamy się w tym kręgu, więc siłą rzeczy bardzo nam zależy, żeby próbować też pokazywać Ukrainę i Ukraińców w Polsce poprzez sztukę, pokazywać, że ta sztuka też walczy – mówiła w Dwójce Anna Kudzia, wolontariuszka grupy "Ukraina Pomagamy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Monika Zając pomoc konserwacja

Czy do koronacji Bolesława Chrobrego mogło dojść szybciej niż w roku 1025?

- Być może, gdyby nie rychła śmierć Ottona II po zjeździe gnieźnieńskim, do koronacji doszłoby wkrótce po roku 1000. Możemy posłużyć się przykładem węgierskim - Stefan I otrzymał koronę królewską w tym samym czasie. Po śmierci Ottona III w 1002 roku stosunki Bolesława Chrobrego z cesarstwem wchodzą w okres dynamicznego i ciężkiego kryzysu, prowadzącego do wieloletniej wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Jerzy Pysiak.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry św. Wojciech Jerzy Pysiak Aldona Łaniewska-Wołłk Karol Furtak Gniezno Piastowie dynastia Piastów