Polskie Radio
Section05

США припиняють боротьбу з дезінформацією

Сплучені Штати Америки закривають Управління з протидії іноземному втручанню та маніпуляції інформацією, яке серед іншого мало угоду з Польщею про боротьбу з російською дезінформацією.  
Zobacz więcej na temat:  пропаганда росія США дезінформація

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

"Pasky" i łemkowskie pisanki. Wielka Sobota w tradycji wschodniej

Wielka Sobota, ostatni dzień przed Wielkanocą. W wielu miejscach Polski w wiejskich parafiach trwały i do tej pory trwają całonocne czuwania przy grobie pańskim. W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę mieszkańcy zbierali się przy grobie. Pieśni, które często miały po kilkadziesiąt zwrotek intonowała jedna osoba, po chwili dołączali do niej pozostali zgromadzeni.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Wielki Post Wielkanoc Wielki Tydzień Mariana Kril

„Trzeba zrezygnować”

17 kwietnia 1842 r. w „Revue et Gazette Musicale de Paris” anonimowy autor podjął próbę „odmalowania stylu muzyki chopinowskiej” i wyjaśnienia w czym tkwi „tajemnica czaru przenikającego najmniejsze nawet kompozycje” polskiego kompozytora. Rozmyślając nad fenomenem chopinowskiego stylu, napisał wówczas: „Trzeba zrezygnować z podania istotnych powodów ich nieodpartego powabu i zadowolić się tym, że się mu ulega. […] Nie unoszą w siódme niebo na skrzydłach ognistego entuzjazmu, lecz wzbudzają czar rozkoszy z odcieniem smutku, słodycz uśmiechu wśród łez, miłe marzycielstwo, które unika gwałtownych wybuchów i przejmuje duszę niekreśloną melancholią”. Według autora artykułu, ta odmienność wrażeń, towarzysząca obcowaniu z chopinowską muzyką, utrudnia zdecydowanie jasne określenie geniuszu Chopina. Pewne jest natomiast, że wszystkie jego dzieła odznaczają się indywidualną cechą: „Jego stylowe zwroty są tylko jemu właściwe i nawet najzręczniejsze naśladownictwo nie zdołało jeszcze wykraść im tego indywidualizmu, który objawia pierwowzór”. (md)
Zobacz więcej na temat: