Polskie Radio
Section05

Do wszystkich kochanych moich

11 lutego 1848 r. Chopin napisał do rodziny, kierując list do „Wszystkich Kochanych moich”. Przygotowywał się w tym czasie do swego pierwszego od sześciu lat, a ostatniego w Paryżu publicznego koncertu (16 lutego) w Sali Pleyela. Choć ustalono bardzo wysokie ceny biletów, chętnych było parokrotnie więcej niż miejsc, toteż Chopin sam przeglądał listę zamówień wybierając te osoby, które powinny znaleźć się na sali. Informował rodzinę: „[…] Dwór zażądał 40 biletów. […] Afiszów nie będzie, ani biletów darmo. Salon wygodnie urządzony, może 300 osób zmieścić”. Zgromadzona publiczność, przekonana o złym stanie zdrowia Chopina, zdumiona ujrzała artystę bladego, ale „prosto trzymającego się i modnie ubranego, który pewnym krokiem podszedł do fortepianu, obrzucił spojrzeniem stojące wokół kwiaty, po czym rozpoczął długi i trudny koncert”. W recenzji podano: „Łatwiej opisać owacyjne przyjęcie, jakie zgotowano artyście, i entuzjazm, jaki wywołał, aniżeli wniknąć w tajemnice sztuki, która w naszej ziemskiej sferze nie ma sobie nic równego”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 48 - Siostrzeństwo kobiet

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o siostrzeństwie, przyjaźni i wspieraniu kobiet. Premiera książki "Piekielnie szczere" staje się punktem wyjścia do głębokiej rozmowy o roli, jaką pełnią w życiu kobiet wzajemne relacje oraz o budowaniu "wioski matek". Gościnią Kariny Terzoni jest Alina Adamowicz – psycholożka, specjalistka psychotraumatologii i neuropsychologii, wykładowczyni psychologii pozytywnej stosowanej oraz autorka bestsellerowych poradników. W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak wspierać się nawzajem, jak promować kobiety oraz jak tworzyć przestrzeń, w której każda z nas może czuć się silniejsza i bardziej wspierana. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: państwa bałtyckie niezależne od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej i Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym

W dzisiejszej audycji mówimy o odłączeniu się państw bałtyckich od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej. Zapraszamy także do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie można zobaczyć egzemplarz Biblii Gutenberga, wydrukowany 570 lat temu. W 85 rocznicę wspominamy pierwszą masową deportację Polaków na Syberię. Naszym gościem jest Justyna Odymała z Ambasady Nowej Zelandii w Polsce, z którą rozmawiamy o wystawie fotograficznej „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Zobacz więcej na temat: 

Opowieść o przemilczanej tragicznej historii Górnego Śląska

Tragedia górnośląska to wydarzenia, które rozegrały się w 1945 roku, wkrótce po wkroczeniu sowieckiego wojska na teren Górnego Śląska. Wielu Ślązaków aresztowano, internowano, osadzono w obozach koncentracyjnych. Od 40 do 60 tysięcy z nich wywieziono do katorżniczej pracy na terenie Związku Radzieckiego. Liczba ofiar tej operacji jest dzisiaj trudna do ustalenia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Górny Śląsk Klub Trójki reportaż Tragedia Górnośląska Anna Dudzińska Trójka