Polskie Radio
Section05

"Zioło życia i śmierci"

Narkoman kojarzy się zazwyczaj z osobą żebrzącą, zaniedbaną, brudną, wałęsającą się po ulicach i dworcach większych miast. Czasami budzą litość przechodniów, czasem wywołują lęk. Mało kto wie, że elegancki biznesmen, człowiek sukcesu, któremu wielu zazdrości sławy i pieniędzy może także być narkomanem. Oni także bywają uwikłani w koszmar narkotykowej matnii.W naszym kraju od kilku latjest ich coraz więcej. Studenci, biznesmeni, artyści, dziennikarze zaczynają, by rozładować napięcie, pobudzić twórcze myślenie, oszukać zmęczenie... Potem jest już tylko strach i bezsilność wobec nałogu. Stają się pacjentami specjalistów od uzależnień. O swoim życiu i zmaganiach z chorobą opowiedzą w reportażu Grażyny Wielowieyskiej pacjenci i terapeuci jednej ze specjalistycznych warszawskich przychodniu do walki z uzależnieniami lekowymi.
Zobacz więcej na temat:  biznesmen Grażyna Wielowieyska pieniądze

"Czas Reporterów" - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion "Budowałam barykadę", zrealizowana w 1975 roku. Bohaterką audycji jest poetka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, Anna Świrszczyńska. Wiersze z tomu "Budowałam barykadę" w interpretacji Anny Nehrebeckiej.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Melion Warszawa

"Lutnista" i "Perkusista"

Reportażowy koncert na dwa instrumenty: Muzyka, która buduje jakość życia i czyni nas lepszymi. Dwa odmienne losy, dwa różne światy - wspólna miłość do muzyki. "Lutnista" - reportaż Agnieszki Walewicz Antoni Pilch jest wirtuozem lutni. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie oraz the Royal College of Music w Londynie. Jego specjalnością jest muzyka renesansowa. W szesnastowiecznym dworze w Wysokiej koło Jordanowa prowadzi zespół "Bractwo Lutni". Gra na lutni stała się częścią jego życiowej filozofii. "Perkusista" - Cezary Galek Perkusista kapeli poznańskiej traci nogi. Showman przywykły do ruchu zostaje przywiazany do inwalidzkiego wózka . Początkowo próbuje targnąć się na życie. W wyjściu z załamania pomogła mu muzyka.... i przyjaciele, którzy włączają perkusistę do koncertów specjalnych, z których dochód przeznaczony jest na dzieci chore na raka. Perkusista odkrywa nowy sens swojego życia. Czuje się potrzebny. On i jego muzyka.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Walewicz dzieci Kraków Londyn

"Gdzie cienie ojców naszych..."

Według planów mobilizacyjnych, mieliśmy we wrześniu 1939 roku 37 pułków kawalerii. Stanowiło to 10,5% naszych sil zbrojnych. Jako rodzaj broni, której nieodłącznym elementem wyposażenia był koń, kawaleria nie sprawdziła się jednak w kampanii wrześniowej Sprawdzili się natomiast kawalerzyści. Wielu z nich pozostało na zawsze na polach wrześniowych bitew, lecz nie wszyscy mają swoje mogiły. Wśród tych, którzy nie powrócili do rodzin byli m.in.: mjr Józef Makowiecki z 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i ppor. Konrad Czernik z 8. Pułku Strzelców Konnych. Podejmowane przez ich synów próby znalezienia ojcowskich mogił zawiodły. Jednak podkreślają oni, że mimo tragicznych doświadczeń kierować się dziś trzeba tym, co łączy, a nie co dzieli. Wybaczyć w imię porozumienia dającego nadzieję na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski kampania wrześniowa

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion p.t. "Piosenka z Barykad" 2. "Konkurs na reportaż miesiąca Programu III i Gazety Wyborczej - sierpień 99" - opr. Janusz Deblessem
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza Janusz Deblessem Krystyna Melion Warszawa