Polskie Radio
Section05

Czas reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt."Błyskawica", w której o powstańczej radiostacji opowiadają: konstruktor inż.Roman Kitzner ps."Zbigniew" i strzelec ps."Marek" z batalionu "Kiliński". Gościem specjalnym spotkania będzie Jan Nowak Jeziorański i Tomasz Łubieński, autor książki "Bić się czy nie bić".
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Melion Warszawa

"Mister Bob"

Prof. Boguslaw Marek uczy niewidome dzieci angielskiego. W poszukiwaniu najciekawszych, najskuteczniejszych sposobów prowadzenia lekcji opracował własną metodę, która sprawia, że nie tylko wybitnie uzdolnione dzieci, ale również przeciętne, są w stanie doskonale opanować język. Reportaż pokazuje działanie tej metody a także jej autora, który z pewnością bez tej wielkiej miłości do niewidomych dzieci, nie osiągnąłby tego pedagogicznego sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Czas reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt."Trasy specjalne" , której bohaterkami są : Elżbieta Ostrowska ps. "Ela", Natalia Sendys ps."Zytka", Regina Prejbisz ps."Sylwia", Bronisława Kołaczkowska ps."Janka" i Natalia Żukowska ps."Klara".
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Melion Warszawa

"Chciałbym tutaj zostać"

Dzieci rysują swój dom i rodziców. Mama na rysunku Wiktora ma długie piękne włosy.11-letni Wiktor jest Bułgarem, który od 3 lat mieszka nielegalnie w Polsce i równie nielegalnie uczęszcza do polskiej szkoły. Mama uprawia najstarszy zawód świata na jednej z autostrad, które prowadzą na zachód. Dzięki temu Wiktor ma co jeść, choć musi się chować za każdym razem, gdy matka za nierząd zostaje zatrzymana przez policję na 48 godzin. Z Bułgarii pamięta głód, żebranie na ulicy i pijanego ojca, który się powiesił. Tu ma serdecznych kolegów, u których może przebywać całe dnie. Jaka jest przyszłość Wiktora? Nie ma w Polsce żadnych praw, nie może otrzymać świadectwa szkolnego, bo formalnie go tu nie ma. Skończył tylko pierwszą klasę szkoły podstawowej w Bułgarii. W każdej chwili może być tam deportowany, czego bardzo się boi. Powoli zapomina języka ojczystego. Gdzie będzie żył Wiktor ? Jak można mu pomóc ?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bułgaria mieszkanie autostrady dzieci

"Pod odkrytym niebem"

Losy dwóch kobiet o tym samym imieniu Maria łączy wywózka do Kazachstanu. Jednak kolejność transportów czyli czas i miejsce skąd zostały wywiezione zadecydowały o całym ich życiu. Ta, którą deportowano z terenów dawnej Rzeczpospolitej w 1940 r - po sześcioletniej tułaczce wróciła do kraju. Druga - wywieziona w 1936 roku z ziem, które w 1921 po Traktacie Ryskim weszły w skład ZSRR, do dziś mieszka w Kazachstanie. Czy ma szansę na powrót do ojczyzny przodków ?
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan mieszkanie Rzeczpospolita transport

Tomasz Piotrowski

Na mapie Polski pojawiają się coraz częściej ciekawe, zaskakujące miejsca. Jest taka knajpa na "ścianie wschodniej" , gdzie można wypić piwo z gościem w mundurze oficera KGB, posłuchać przy tym pieśni rewolucyjnych, poczytać o sukcesach radzieckich uczonych np. w uprawie pomidorów. Każdego wieczoru można też uczestniczyć w dyskusjach o poprawianiu świata.... Bar "U Wołodi" tuż przy trasie do Białowieży słynie z wystroju, jakiego nie powstydziłoby się żadne muzeum ruchu rewolucyjnego z latach 60-70-ych. Księga pamiątkowa zawiera wpisy gości z całego świata. Jak goście baru próbują udoskonalić naszą rzeczywistość ? Jaki mają stosunek do historii własnej i rodzimej Hajnówki uważanej do niedawna za "czerwone miasto". Kto i dlaczego tęskni do czasów władzy ludowej? ... a kto już tylko dobrotliwie z niej pokpiwa?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KGB lata 60

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Jerzego Rybczyńskiego pt."Dziecko na barykadzie", w której swoje wojenne losy opowiada Syn Pułku - Kazimierz Mikos, łącznik VI Kompanii Rezerwowej w Zgrupowaniu "Chrobry II".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Warszawa