Epoka wiktoriańska to czasy największej potęgi Brytyjskiego Imperium, okres rewolucji przemysłowej, a także epoka surowej i rygorystycznej moralności. Sama królowa nie należała jednak do osób tłumiących emocje, a jej długie panowanie pokazało, że była nietuzinkową władczynią.
Choć dzieciństwo spędziła w Wielkiej Brytanii, jej pierwszym językiem był język niemiecki, którym posługiwały się matka i opiekunka. Dopiero w wieku 3 lat rozpoczęła naukę języka angielskiego. Na tron wstąpiła miesiąc po ukończeniu 18 roku życia.
Wiktoria mierzyła 149 cm wzrostu. To ona oświadczyła się księciu Albertowi, który ją urzekł, choć nie od razu. Królowa widziała, że on nie odważy się na ten krok z racji różnicy statusu społecznego. - Było to takie prawdziwe małżeństwo, to znaczy oni się kłócili i oni sie potem godzili, a miejscem gdzie się najchętniej godzili była małżeńska sypialnie - mówi profesor Mariusz Misztal. Stąd 9 dzieci. Ostatnie z nich monarchini powiła, kiedy miała 38 lat.
Jak zachowywała się Wiktoria po śmierci Alberta? Co kazała służącej włożyć do swej trumny? jak dawała sobie radę z gromadką dzieci? Posłuchaj całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gośće: prof. Mariusz Misztal (historyk kulturoznawca i anglista z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, biograf królowej)
Data emisji: 8.03.2019
Godzina emisji: 19.07
ag