Polskie Radio

Skąd pochodzi dynastia Piastów?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 12:20
Obserwuj nas na Google News
Genetycy pobrali próbki DNA ze szczątków 30 przedstawicieli dynastii Piastów, trwają badania genetyczne, dzięki którym naukowcy zweryfikują hipotezy dotyczące pierwszych władców Polski, np. ich skandynawskiego lub wielkomorawskiego pochodzenia.
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w Poznaniu
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w Poznaniu Foto: Radomil talk via Wikimedia Commons

W cyklu "A to Polska właśnie!" gościem będzie prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Odwiedzimy Jakuszyce, gdzie w piątek (28.02) startuje kolejny Bieg Piastów.

Porozmawiamy o polskim godle. Czy wymaga ujednolicenia kolorystyka i wizerunek naszego orła?

Małgorzata Raducha pojechała do Budapesztu, skąd przekaże rozmowy z tamtejszą Polonią w ramach akcji "Jest nas 60 milionów".

Przedstawimy portret laureata Złotego Mikrofonu Janusza Szydłowskiego.

***

Do słuchania audycji "Cztery pory roku" w piątek (28.02) w godzinach 9.00 - 12.00 zapraszają Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

ag


Czytaj także

Między wschodem i zachodem - imperium Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:12
Niemiecki kronikarz Adam z Bremy pół wieku po śmierci Bolesława Chrobrego napisał o nim: król arcychrześcijański - tego tytułu używali później władcy Francji. Czy dziedzictwo Chrobrego to wolność od imperium, czy raczej wolność przez własne imperium?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń