Polskie Radio

Muzyka, sport i akcje pomocowe. Polskie Radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 19:00
Śledzimy sytuację w Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej oraz mówimy o pomocowych działaniach w Polsce. Poza tym - relacje z Biegu Piastów w Jedynce oraz relacje ze SnowFest w Trójce i Czwórce. W Dwójce koncert z muzyką Bacha i Haendla na jazzowo, a w Jedynce występ The Ukrainians. Wieczorem zapraszamy także do Dwójki na premierowe słuchowisko o życiu Grzegorza Przemyka. W Polskim Radiu Dzieciom między innymi tajniki marcowego ogródka i lekcja baseballu. W Radiu Chopin z kolei muzyka Méhula, Lessla i interpretacje Chopina w wykonaniu Polliniego i Ohlssona. 
Studio Dwójki
Studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo


Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. Audycje specjalne: specjalne wydania "Sygnałów dnia", a audycja "W samo południe" wydłużona do godziny / 12.00-13.00. Poza tym audycje specjalne w godzinach 17.00-18.00 oraz 22.00-22.30. 

Bieg Piastów w godzinach: 06.00-09.00 / "Sygnały dnia" oraz 14.00-15.00 / "Muzyczna Jedynka" - w całości poświęcone wydarzeniu (współprowadzenie). Poza tym relacje w audycjach "Jedyne takie miejsce" (09.00-12.00) oraz "Sobota z Jedynką" (13.00-14.00)

"Jedyna taka loteria". Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Dworzec PKP w Przemyślu to jedno z pierwszych miejsc, gdzie zatrzymują się uchodźcy z Ukrainy. Porozmawiamy tam o fali pomocy Polaków, będziemy stamtąd przyglądać się bieżącej sytuacji na przejściach granicznych (na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie); przypomnimy również historię pogranicza. Będziemy rozmawiać także m.in. o możliwej ewakuacji dzieł sztuki z Ukrainy. Wśród gości: dr Lucjan Fac z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Janusz Łukasiewicz - komendant dworca, Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku, dawnym Stanisławowie oraz przedstawiciele Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Poza tym także przedstawiciele Caritas, wolontariusze oraz jedna z ukraińskich rodzin goszcząca u Polaków. Na koniec każdej godziny relacje z Biegu Piastów.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Trudno zdefiniować i opisać zło jakie dzieje się na naszych oczach. Mimo wszystko nie możemy pozostać bierni. Dlatego o postawach i wyzwaniach na najbliższy skrajnie trudny czas porozmawiają: dr Beata Górka-Winter z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, generał Mieczysław Bieniek - były zastępca dowódcy strategicznego NATO oraz Jarosław Bittel - z-ca Dyrektora Caritas Polska. 

16.00-17.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Zbigniew Zegler

10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril

W audycji o akcjach pomocowych dla Ukrainy przygotowywanych przez Polaków mieszkających na Litwie Polaków oraz o nastrojach panujących na Litwie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Poza tym rozmowa z dyrektor Radia Lwów Marią Pyż. Powiemy również o bieżących inicjatywach Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Domu Polskiego w Bielcach w Mołdawii, Domu Polskiego w Barze, o współpracownikach Fundacji PCPM, którzy niosą pomoc humanitarną w Charkowie czy o Stowarzyszeniu Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów, które w Krasnogrudzie otwiera specjalny program pomocy dla artystów z Ukrainy. 

21.00-22.00 - "Koncertowa Jedynka" - zaprasza Maciej Szajkowski

Koncert legendarnej formacji The Ukrainians! Zespół powstał w roku 1990 w Leeds. Początkiem zespołu była sesja nagraniowa dla BBC, którą z nowofalowym zespołem The Wedding Present zainicjował słynny prezenter John Peel. W tej grupie grał na gitarze Peter Solowka - rodowity Anglik pochodzenia ukraińskiego i późniejszy lider The Ukrainians. Plonem tej nietypowej dla zespołu sesji był zestaw piosenek ukraińskich wykonanych w nowofalowo-punkowym aranżacjach. Płyta z zapisem sesji zatytułowana Ukrainski vistupy v Ivana Pila ukazała się w roku 1989 nakładem firmy RCA i osiągnęła zadziwiającą - jak na zespół niezależny i niszowy - popularność sięgając drugiej dziesiątki najbardziej prestiżowych brytyjskich rankingów płyt pop i kultowy wręcz status. W sesji dla BBC - oprócz podstawowego składu THE WEDDING PRESENT - wzięli również udział zaproszeni muzycy, m.in. Len Liggins i Roman Remeynes, którzy następnie wspólnie z Peterem Solowką założyli THE UKRAINIANS.

Zespół koncertował w całej Europie - od zachodnich wybrzeży Hiszpanii po Charków we wschodniej Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1993 r. na zaproszenie Ministerstwa Kultury Ukrainy wystąpił w Kijowie dla 50.000 widzów na koncercie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Zespół angażuje się w akcje charytatywne - płyta "Radioactivity" powstała celem wspomożenia funduszu ofiar katastrofy w Czarnobylu. W Polsce gościł wielokrotnie. Muzyka THE UKRAINIANS to kontynuacja konwencji żywiołowego rocka wywodzącego się brytyjskiego undergroundu, a bazującego na tradycji i folklorze ukraińskim. Ukraińskie teksty pisze i sam wykonuje Len Liggins - brytyjski Irlandczyk zafascynowany kulturą ukraińską. Zespół korzysta z tradycyjnego zestawu rockowego - gitara-bas-perkusja - uzupełnionego akordeonem, mandoliną i skrzypcami lub sporadycznie innymi instrumentami ludowymi - jak cymbały, lira czy bandura. UKRAINIANS należy do grona zespołów, które najlepiej na świecie łączą ludową inspirację z punkową ekspresją.

W latach 1991-1994 zespół wydał trzy długogrające albumy, które stały się już klasyką gatunku. Po latach poszukiwań – w roku 2002 niespodziewanie powrócił z kolejnym albumem Respublika, nawiązującym do estetyki legendarnej sesji THE WEDDING PRESENT i zawierającym zestaw ludowych piosenek w ostrzejszych, punkowych aranżacjach oraz covery legendy punk rocka SEX PISTOLS. THE UKRAINIANS uważani są za mistrzów gatunku w dziedzinie adaptacji evergreenów. Wcześniej zespół miał na koncie znakomite przeróbki hitów THE SMITH oraz co najmniej intrygujące KRAFTWERK i PRINCE’a. Przez szereg lat THE UKRAINIANS związany był z prestiżowym wydawnictwem folkowym Cooking Vinyl. W lipcu 2007 ukazała się kolejna w dyskografii płyta zespołu "Live in Czeremcha" - z zapisem niezwykłego koncertu na festiwalu "Z wiejskiego podwórza - Czeremcha 2005". Na koncetrach THE UKRAINIANS prezentuje się w następującym składzie: Len Liggins - skrzypce, wokal; Michael L.B. West - gitara; Paul Weatherhead – mandolina; Stepan Tymruk - akordeon; David Carmichael - gitara basowa; Woody - perkusja. 

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Karol Szymanowski Maski op. 34, wyk. Piotr Anderszewski – fortepian; Apolinary Szeluto Cyrano de Bergerac, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Antoni Wicherek; Paweł Mykietyn 3 for 13, wyk. soliści Polskiej Orkiestry Radiowej, dyr. Jacek Rogala; Fryderyk Chopin Sonata g-moll na fortepiano i wiolonczelę op. 65, wyk. Martha Argerich – fortepian, Mischa Maisky – wiolonczela; Fryderyk Chopin Allegro de concert A-dur, wyk. Ingolf Wunder – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk; Andrzej Siewiński Dies irae, wyk. Camerata Silesia, Zespół Instrumentów Historycznych Parnassos, dyr. Anna Szostak; Grzegorz Gerwazy Gorczycki Conductus funebris, wyk. Chór kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyr. Kai Bumann; Kaspar Förster młodszy Congregantes (Dialogi Davidis cum Philisteo), wyk. Marta Boberska – sopran, Kai Wessel – alt, Krzysztof Szmyt – tenor, Dirk Snellings – bas, Il Tempo, kier. Agata Sapiecha; Nikola Kołodziejczyk, Suita Barok progresywny, wyk. Nikola Kołodziejczyk Orchestra; Karol Lipiński Rondo alla Polacca op.13 E-dur; Albrecht Laurent Breuninger (skrzypce), Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski; Wojciech Dankowski (opr. Jan Krenz) Symfonia D-dur, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Alexander Humala; Jan Engel Symfonia B-dur, wyk. Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska, dyr. Jan Tomasz Adamus; Zygmunt Noskowski III Symfonia „Od wiosny do wiosny”, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jose Maria Florencio; Mikołaj Gomółka, Melodie na Psałterz Polski /wybór/, wyk. Il Canto, Ars Nova. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha... Adama Sztaby" - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzą Przemysław Psikuta i Wojciech Barcikowski

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Stanisław Skrowaczewski - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla

Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia za "wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Nagroda ta została wręczona po raz pierwszy w 1995 roku. Jej laureatami byli wówczas Stefan Rachoń i Jan Krenz. W 2009 roku Diamentową Batutą uhonorowany został Stanisław Skrowaczewski.  Lwowianin. Po studiach w Krakowie i Paryżu oraz kilkuletniej pracy z orkiestrami w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu wygrał - w 1956 roku - międzynarodowy konkurs dyrygencki w Rzymie i wyruszył do USA. Cztery lata później stanął na czele orkiestr w Minneapolis i pozostał z nią przez dziewiętnaście lat. Budując swoją międzynarodowa karierę artystyczna nie zapominał o zespołach Polskich. O jego kontaktach z Polską, z Narodowa Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia i nie tylko opowiedzą m.in. Joanna Wnuk Nazarowa - wieloletnia Dyrektorka NOSPR, Maestro Antoni Wit - także laureat Diamentowej Batuty i Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz - autorka książki Byłem w niebie Rozmowy ze Stanisławem Skrowaczewskim. Sięgniemy także do bogatych zbiorów Archiwum Polskiego Radia aby przypomnieć wypowiedzi samego Stanisława Skrowaczewskiego i zaprezentować jego nagrania muzyczne.

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Lilianny Stawarz, Marka Brachy i Kacpra Miklaszewskiego

Jan Sebastian Bach - Koncert C-dur na dwa klawesyny (fortepiany) BWV 1061 

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Emil Miszk / Michał Bąk / Sławomir Koryzno

19.30-20.30 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA: Magdalena Miecznicka "Taki co umiera"

Reżyseria Łukasz Lewandowski, reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska, muzyka Andrzej Izdebski. Obsada: Magdalena Czerwińska (Matka), Ignacy Liss (Grzegorz), Przemysław Bluszcz (Generał), Bartłomiej Nowosielski (Zomowiec), Izabela Dąbrowska (Nauczycielka), Sławomir Grzymkowski (Anglik), Karolina Piwosz (Polka / Dziewczyna), Robert Majewski (Poeta), Marta Dobecka (Prezenterka), Modest Ruciński (Ekspert), Ewa Kania (Kobieta z siatką), Wojciech Machnicki (Mężczyzna z gazetą i parasolem)

20.30-00.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Georg Friedrich Händel Theodora HWV 68 (Londyn, 16.02.2022), wyk. Julia Bullock – sopran (Theodora), Joyce DiDonato – mezzosopran (Irene), Jakub Józef Orliński – kontratenor (Didymus), Ed Lyon – tenor (Septimius), Gyula Orendt – bas (Valens), Thando Mjandana – tenor (Messenger), Chorus of the Royal Opera House – Covent Garden, Orchestra of the Royal Opera House – Covent Garden, dyr. Harry Bicket

logo

00.00-02.00 - "SnowFest w Trójce" - Justyna Grabarz, Michał Grabkowski

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski 

Audycja na żywo ze Szczyrku, z Festiwalu SnowFest. 

06.00-09.00 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

W specjalnej audycji aktualności dotyczące Ukrainy. Między innymi: rozmowa z psychologiem - jak rozmawiać z uchodźcami i ich dziećmi, informacje o działaniach USA oraz o chińskich kontach bankowych, które stają się nowym hubem finansowym Rosji. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel - Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, Marek Sawicki - Polskie Stronnictwo Ludowe oraz prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP. 

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia

10.00-12.00 - "Pomagamy Ukrainie" / wydanie specjalne - Piotr Łodej 

Audycja z granicy Polski z Ukrainą. Relacja z przejścia granicznego w Krościenku, skąd powiemy o sytuacji na granicy oraz o akcjach pomocy dla Ukraińców. Przyjrzymy się także sytuacji w Hrubieszowie. Będziemy również mówić o wizycie Sekretarza Stanu USA w Rzeszowie oraz łączyć się z Lwowem. 

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Żołnierze Wyklęci - to ku ich pamięci adresowany jest pierwszy tydzień marca. O sztuce i o rzeźbie Epitafium porozmawiamy z Maksymilianem Biskupskim, wybitnym rzeźbiarzem i twórcą wielu pomników. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar  

W audycji aktualna sytuacja na Ukrainie: rozmowy z korespondentami Polskiego Radia (Beatą Płomecką, Maciejem Jastrzębskim, Pawłem Buszką, Markiem Wałkuskim); rozmowy z ekspertami (Michałem Strzałkowskim, Wojciechem Cegielskim, Grzegorzem Kuczyńskim, prof. Tomaszem Stępniewskim, prof. Małgorzatą Bońkowską i doktorem Adamem Eberhardtem). 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" / wydanie specjalne - Monika Małkowska 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji spotkanie z ukraińskim reżyserem Tymurem Jaszczenką, zaproszenia na pokazy filmów ukraińskich w polskich kinach i w sieci oraz relacje z działań pomocowych polskich filmowców dla uchodźców z Ukrainy. Poza tym aktualności filmowe - w tym o polskiej premierze filmu "Sonata". 

17.00-18.00 - "SnowFest w Trójce" - Justyna Grabarz, Michał Grabkowski 

18.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański ze studia Trójki przy Myśliwieckiej oraz Justyna Grabarz i Michał Grabkowski ze Szczyrku, gdzie odbywa się SnowFest Festival 

W audycji relacje z festiwalu, a między 21.00-22.00 - transmisja koncertu grupy Bitamina - na żywo ze SnowFest Festival. 


logo

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

"Światła wielkiego miasta" w Popradzie, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o słowackim kurorcie. Słynie nie tylko z parków wodnych, ale jest też dobrym miejscem wypadowym do wypraw w góry. Poza tym nigdzie nie dostaniecie tak pysznego ciasta Marlenka.

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Kamila Staniszewska opowie o tworzeniu i znaczeniu zinów w XXI wieku. Kto się interesuje tymi wydawnictwami, jaką rolę odgrywają i jak wygląda proces ich powstawania. Kto dziś zbiera ziny?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Spotkanie ze studentką prawa, która przyjechała do Polski z Chin. Prawo to jej wielka pasja - została wyróżniona w Interstudent Competition.

14.00-15.00 - "PlenAir" - Hanna Dołęgowska i Kamil Jasieński

Relacja z największego festiwalu sportów zimowych i muzyki w Polsce odbywającego się - jak co roku - pod patronatem Czwórki i Trójki Polskiego Radia. W tym roku Snowfest będzie inny niż w poprzednich latach - wspólnie z Fundacją GOPR i Miastem Szczyrk organizatorzy przygotowali akcję pomocową dla Ukrainy. O jej szczegółach w Czwórce opowiedzą: Igor Fleiszer (Snowfest), Sabina Bugaj (Miasto Szczyrk) oraz Marcin Szczurek (GOPR).

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

Ciąg dalszy naszej podróży z muzyką Ukrainy. Audycję rozpoczniemy od piosenki ukraińskiego reprezentanta w tegorocznym konkursie Eurowizji - zespołu Kalush Orchestra. Potem usłyszymy  multiinstrumentalistkę z Odessy - Julię Zaporożec w duecie z jednym z najbardziej wyrazistych muzyków ukraińskiej sceny elektronicznej - Koloah. W audycji znajdzie się również miejsce dla wszechstronnie utalentowanego artysty, aktora i muzyka - Yuriego Kaplana, znanego również jako Valentin Strykalo. Podróż zakończymy kompozycjami Ivana Dorna i Alyony Alyony. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Sunday Roast. Brytyjskie danie serwowane w niedzielę, składające się z pieczonego mięsa i ziemniaków wraz z dodatkami. 



logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Opowieści z Gaskonii i Akwitanii - starożytnego regionu południowo-zachodniej Francji.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Zgłębiamy tajniki baseballu. Gość: Wojciech Gwioździk z Baseballowego Klubu Sportowego "Rawa Katowice".

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Marzec w ogrodzie. Co sadzimy, siejemy. To miesiąc wiosny. Powoli można już zaobserwować jej pierwsze ślady. Opowiemy o powoli budzącej się do życia przyrodzie. 

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Gościem audycji będzie Aleksandra Andrzejewska, blogerka i pisarka, która mieszka w Bogocie. Opowie o życiu w Kolumbii i odpowie na wiele pytań dotyczących zorganizowania rodzinnej wyprawy do tego pięknego i tajemniczego kraju w Ameryce Łacińskiej.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" – Mija 59 rocznica tragicznej śmierci Patsy Cline, uważana jest za pierwszą wielką gwiazdę muzyki country, która z powodzeniem "przebranżowiła się" i zaczęła śpiewać pop. Przedstawienie postaci, rekonstrukcja ostatnich godzin życia gwiazdy a przede wszystkim w całości przedstawimy wszystkie płyty wydane za życia artystki. Są to trzy płyty długogrające - "Patsy Cljne" z 1957 roku, "Patsy Cline Showcase" z 1961 oraz "Sentimentally Yours" z 1962.


..

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]

Polonezów op. 26 oraz Rond op. 1 i 16 posłuchamy w interpretacjach m.in. Józefa Hofmanna, Maurizia Polliniego i Garricka Ohlssona.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera 

Czwarta audycja z muzyką Étienne'a Méhula - francuskiego kompozytora, na którego opery w Paryżu chodził Fryderyk Chopin.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]

Audycja poświęcona Franciszkowi Lesslowi i jego Kwartetowi fletowemu G-dur.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka na SnowFest 2022 – relacje, rozmowy i koncert Bitaminy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:15
W pierwszy weekend marca czeka nas SnowFest 2022 – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych w kraju. Zbliżająca się dziewiąta edycja SnowFest odbędzie się w dniach 4-5 marca. Na miejscu pojawi się także Trójka, którą w Szczyrku będą reprezentować nasi dziennikarze: Justyna Grabarz i Michał "Grabek" Grabkowski. Wesprze ich pozostający w studiu przy ul. Myśliwieckiej Łukasz Ciechański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:29
Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Narciarstwa Biegowego za nami. 46. Bieg Piastów w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:44
Ponad sześć tysięcy miłośników biegów narciarskich z 24 krajów przez dwa weekendy miało w Szklarskiej Porębie swoje święto podczas 46. Biegu Piastów. Uczestnikom Festiwalu Narciarstwa Biegowego towarzyszyło Program 1 Polskiego Radia - patron medialny zawodów. Zarówno w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, jak i na antenie Jedynki nie brakuje działań wspierających Ukrainę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami SnowFest 2022. Jak było w Szczyrku?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 06:50
Miętha, Łąki Łan, Third Son, Catz N Dogz, ROS, Novika, Discox, Invent, a także PRO8L3M, Bitamina, Łona i Webber Last Robots i Ros Addiction - to tylko niektóre gwiazdy muzyki, jakie wystąpiły na SnowFest 2022 w Szczyrku. Czwórka była patronem tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:55
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
rozwiń zwiń