W Wielkiej Brytanii na początku 1944 roku było prawie 5600 polskich uczonych, inżynierów i techników. Ale ich praca nie została nagłośniona. - Ich działalność była niewygodna później zarówno dla aliantów, jak i komunistów w Polsce - mówi dr Jan Tarczyński, historyk. Wyjaśnia, że alianci musieliby się przyznać, że gros wynalazków, które później zostało zrealizowanych podczas II wojny światowej, które przyspieszyły zakończenie wojny to były rdzennie polskie wynalazki lub miały znaczący, polski udział. - A komunistom też nie zależało, żeby pokazywać, że poza krajem stworzono polska formację zbrojną, która miała swój mózg techniczny w postaci polskich twórców techniki - wyjaśnia.
Dr Jan Tarczyński zwraca uwagę, że w Centralnej Bibliotece Wojskowej próbowano wydać publikację o wszystkich polskich dokonaniach technicznych w czasie wojny. - Tylko te znaczące zajęły ponad 300 stron formatu A 4 - mówi.
Mało kto wie, że słynny brytyjski myśliwiec Spitfire dopiero po przekonstruowaniu go przez Polaków dostał przysłowiowego zęba i stał się najgroźniejszym myśliwcem II wojny światowej.
Jakie jeszcze wynalazki były dziełem polskich inżynierów? Co polscy inżynierowie mają wspólnego z Jamesem Bondem? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka"
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: dr Jan Tarczyński (historyk, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przez wiele lat współpracownik ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 19.10
ag