Polskie Radio

Początki islamu. Badacze mają naukowe dowody

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:04
Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i  zupełnie nieoczekiwanie.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Marcin Szymczak

Wedle tradycji muzułmańskiej Mahomet otrzymał  prosto od Boga przesłanie i rozpoczął krzewienie nowej religii. Choć znamy wiele szczegółów tej historii, to jednak na jej potwierdzenie nie ma żadnych źródeł muzułmańskich pochodzących z tych czasów, a pierwsze informacje pojawiają się dopiero 150 lat później. Czy jest zatem możliwe zrekonstruowanie początków islamu naukowymi metodami? Takie próby podejmują badacze z Zachodniej Europy od lat 70. XX wieku. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metodologii powstało kilka ciekawych teorii, wyłuskujących z religijnego tła twarde dane.

Gościem audycji będzie dr hab. Marcin Grodzki – arabista z Wydziału Orientalistycznego UW, autor książki podsumowującej dotychczasowe ustalenia zachodniej nauki "Panteon sceptyków. Przegląd współczesnych teorii naukowych poświęconych genezie islamu".

Na audycję "Eureka" w piątek (5.04) o 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka

abi

 

Zobacz więcej na temat: islam półwysep arabski
Czytaj także

Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń