Uzależnienie od leków i zbyt częste ich stosowanie, może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. W jakich sytuacjach sięgać po substancje przeciwbólowe, a kiedy warto z nich zrezygnować?
- Na rynku jest bardzo duży wybór medykamentów, spośród których większość zawiera tę sama substancję aktywną, o czym pacjenci nie wiedzą. Statystki pokazują, że zużycie leków bez recepty w Polsce jest ogromne. W poprzednich latach pod tym względem przewyższyliśmy nawet Wielką Brytanię i Francję razem wzięte - mówi prof. Andrzej Basiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Okazuje się, że niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych często niesie ze sobą szereg skutków ubocznych takich, jak obniżenie ciśnienia, które może prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. W tym przypadku leki nie powinny być stosowane jako kuracja przeciwbólowa.
Zdarza się, że stosowanie różnego rodzaju leków jednocześnie, może wywołać niepożądane reakcje organizmu. - Spotykam się z przypadkami, gdzie osoby biorą sześć różnych tabletek, z czego połowa nie działa w ogólne lub ma działanie antagonistyczne. Jedną z przyczyn tego powszechnego zjawiska jest brak dostępu do rozsądnej opieki lekarskiej. To jest problem, szczególnie w mniejszych miastach. - przekonuje ekspert.
- Leki bez recepty, które są dostępne na rynku, nie mają nic wspólnego z leczeniem bólu w przypadkach, gdzie jest on długotrwały. Takie sytuacje wymagają wizyty lekarskiej. Im dłuższy jest ból, tym trudniej jest go wyleczyć - dodaje.
Jak zastąpić leki innymi sposobami, łagodzącymi ból? Więcej w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: prof. Andrzej Basiński (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Data emisji: 14.07.2018
Godzina emisji: 13.46
kb/kh