Do 26 lipca trwa w Krakowie Miesiąc Fotografii, na którym szczególną popularnością cieszy się sekcja showoff, gdyż daje ona możliwość oglądania zdjęć w realu. - Showoff to okazja do bardzo ciekawego pokazania tego, co leży w szufladzie i nie wiadomo co z tym zrobić. Być może robią państwo dużo zdjęć, które chcielibyście pokazać, ale nie wiecie, jak przekazać je galerii i dotrzeć do widza. Showoff od 10 lat zaprasza do konkursu debiutujących twórców, którym oferowane jest wspólne przygotowanie wystawy - mówiła Joanna Kinowska, kuratorka dwóch wystaw podczas tej sekcji.
"Głębia ostrości". Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie
- Projekty, którymi zajęłam się w tegorocznej sekcji, czyli m.in. "Miasteczkiem" Joanny Szpak-Ostachowskiej, od momentu naszego pierwszego spotkania wyglądają kompletnie inaczej, ale w moim odczuciu są gotowe do tego, by mogła je oglądać publiczność - podkreśliła.
22:32 _PR24_AAC 2020_07_14-22-06-03.mp3 Joanna Szpak-Ostachowska i Joanna Kinowska w rozmowie nt. projektu "Miasteczko" (Głębia Ostrości/PR24)
- Projekt "Miasteczko" to opowieść o miasteczkach żydowskich w Polsce. Joanna przejechała na razie 60 miejscowości, gdzie odnajdywała to, co na co dzień mijamy. Lubię kiedy zdjęcia mają coś do powiedzenia, a autorzy mówią o czymś istotnym. Całą sobą mogę podpisać się pod tym projektem - przyznała kuratorka.
"Trafiałam jak po sznurku w pewne miejsca"
Fotografia plażowa i zdjęcia z pogromu kieleckiego. Historia Julii Pirotte
- Poznałyśmy się w Warszawie. Joanna prowadzi wspaniałe warsztaty w Służewskim Domu Kultury, na które się zapisałam. Nasz kontakt zaowocował dalszą współpracą i cieszę się, że Joanna mi zaufała. Praca z nią była niezwykłym doświadczeniem i podpisuję się pod każdym uzgodnionym wyborem. Jestem bardzo zadowolona z naszej współpracy - mówiła Joanna Szpak-Ostachowska.
Wyjaśniła ona również swoje zainteresowanie tematyką dawnych żydowskich miasteczek. - Wychowałam się w tego typu miasteczku, w domu powojennym, a wzdłuż ulicy stały dziwne, tajemnicze budynki. W dzieciństwie bardzo mnie coś pociągało i wiedziałam, że coś z nimi jest nie tak. Po wielu latach okazało się, że ta mityczna ulica mojego dzieciństwa była główną ulicą getta, na której działy się straszne rzeczy - dodała.
Czytaj także:
- Uderzyło mnie to odkrycie i sprawdziłam, czy mogę znaleźć to w innych miejscach, tak zaczęłam jeździć. Jeśli rozpoznaję pewne obrazy, szukam synagogi, cmentarza czy terenu dawnego getta. Te wycieczki były niesamowite, bo trafiałam jak po sznurku w pewne miejsca. Odkrywałam klucz, którym chciałam podzielić się z widzami - tłumaczyła fotograf.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadzi: Iga Niewiadomska
Goście: Joanna Szpak-Ostachowska, Joanna Kinowska
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/pkr