Polskie Radio
Section05

17 września 1939

"Stalin nie dotrzymał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow"

- Wspominając 17 września 1939 mówimy o najeździe, ataku sowieckim na Polskę - bez wypowiedzenia wojny, ale mającym wszelkie cechy napaści zbrojnej - i realizacji punktów tajnego protokołu przyjętego ponad 20 dni wcześniej podczas podpisania umowy Ribbentrop-Mołotow – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość mówił także o tym dlaczego atak, mimo ustaleń obu stron, nie nastąpił wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pakt Ribbentrop-Mołotow

Dziennikarze w archiwum SBU. "Wiele dokumentów o Polsce"

Dwaj polscy dziennikarze spenetrowali kijowskie archiwum SBU, poszukując w 2009 roku dokumentów związanych z funkcjonowaniem więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim. Okazało się, że wśród tysięcy akt ukraińskiego KGB, wiele jest związanych z losami Polaków. Jak przekonują, w przewrotny sposób archiwum sowieckich tajnych służb może dzisiaj uzupełnić wiedzę o wydarzeniach przełomowych dla naszego kraju. Przymierzają się do napisania o tym książki. Mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z Polskiego Radia Lublin i Paweł Bobołowicz, dziennikarz na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NKWD Wojciech Pokora historia Polski ZSRR

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop pakt Ribbentrop-Mołotow samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR

"Polacy nie spodziewali się, że Związek Radziecki zaatakuje"

Mija 77 lat od napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 roku, zgodnie z tajnym protokołem Paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice naszego kraju. O tym tragicznym dla Polski wydarzeniu z dyrektorem Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mirosławem Szumiło, rozmawiał Witold Banach.
Zobacz więcej na temat:  17 września audycje rocznicowe historia Polski II wojna światowa ZSRR Związek Radziecki