Polskie Radio Dzieciom

"Tropicielonauci" – gra komiksowa, która zabiera czytelników w kosmiczne przygody

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 11:09
14 listopada miała miejsce premiera wyjątkowego komiksu paragrafowego "Tropicielonauci" autorstwa Nikoli Kucharskiej i Michała Kubasa. To projekt, który powstawał przez prawie dekadę, by w końcu trafić do czytelników. Komiks wyróżnia się nietypową formą – paragrafową narracją i wykorzystaniem aplikacji mobilnej, która wzbogaca fabułę oraz angażuje czytelników w budowanie własnej, unikalnej ścieżki przygód. Gośćmi "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom byli autorzy premierowej gry, którzy opowiedzieli o podróży w jaką zabiera czytelnika to dzieło. 
W Poranku w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o najnowszej grze komiksowej Tropicielonauci. Na zdjęciu Nikola Kucharska i Michał Kubas - autorzy gry i Martyna Chuderska - PRD
W "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o najnowszej grze komiksowej "Tropicielonauci". Na zdjęciu Nikola Kucharska i Michał Kubas - autorzy gry i Martyna Chuderska - PRDFoto: Piotr Podlewski

"Tropicielonauci" to opowieść, w której podejmowane przez czytelnika decyzje determinują, jak potoczy się akcja i gdzie doprowadzą bohaterowie. Michał Kubas zauważa, że taka forma pozwala odbiorcy decydować o postępowaniu postaci i eksplorować różne scenariusze, prowadzące do wielu możliwych zakończeń.

"Tropicielonauci" to komiks wzbogacony o aplikację mobilną – TropiBot – która przenosi czytelników do fantastycznego świata kosmosu. Aplikacja jest dostępna na platformach Google Play i App Store, a po jej zainstalowaniu użytkownicy mogą stworzyć awatara, którego będą rozwijać w trakcie przygody. TropiBot zawiera funkcję tłumacza kosmicznych run oraz skanera kodów QR, które odkrywają dodatkowe wpisy w kompendium wiedzy, pełne informacji o faunie, florze i formacjach geologicznych w galaktyce Tropicielonautów.

Jak działa TropiBot?

Podczas lektury komiksu czytelnicy mogą korzystać z TropiBota, aby lepiej zrozumieć zawiłości kosmicznego świata. Skanowanie kodów QR umożliwia odblokowanie informacji o tajemniczych stworzeniach, takich jak czerwieniak oczniak czy zębacz złośnik. Każdy skan odkrywa kolejną warstwę wiedzy, wzbogacając kompendium o nowe, fascynujące szczegóły. Dzięki temu, każdy krok bohatera prowadzi czytelnika głębiej w unikalny świat komiksu, zachęcając do odkrywania wszystkich zakamarków tej interaktywnej opowieści.

Komiks do Wielokrotnego Odkrywania

Mimo że każda wersja historii prowadzi do odnalezienia poszukiwanego kudłacza wierciucha, droga do tego celu jest uzależniona od dokonywanych wyborów. Michał Kubas i Nikola Kucharska przygotowali szereg możliwych ścieżek, z różnorodnymi przygodami i wyzwaniami. Czas przejścia zależy od zaangażowania czytelnika – pełne doświadczenie, z odkrywaniem kompendium, może zająć nawet półtorej godziny, ale szybsze przejście fabuły bez aplikacji może zakończyć się w około 20 minut.


Posłuchaj
29:35 [i] Tropicielonauci.mp3 Gra komiksowa "Tropicielonauci" tematem rozmowy w "Poranku" PRD_14.11.2024

 


Dla miłośników szczegółowych eksploracji, komiks zawiera ukryte osiągnięcia, dostępne tylko po odnalezieniu wszystkich kodów i run. Osiągnięcia – takie jak odznaka "piaskowego chuligana" – nagradzają najbardziej dociekliwych Tropicielonautów, odkrywających najtrudniej dostępne informacje i kompletujących wpisy w kompendium.

Kosmiczna fantazja i ukłon w stronę nowych technologii

"Tropicielonauci" to dzieło, które łączy pasję do komiksów, nowych technologii oraz fascynację kosmosem. Nicola Kucharska i Michał Kubas tworząc ten projekt, połączyli przyjemność czytania z interaktywną zabawą, odwołując się do dziecięcej ciekawości świata i dążenia do odkrywania nieznanych lądów. Kosmos staje się tutaj nie tylko scenerią, ale również przestrzenią pełną życia, które czytelnik może poznawać na własnych zasadach.

Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym "Tropicielonautów".

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Nikola Kucharska, ilustratorka i autorka książek, komiksów i gier planszowych dla dzieci i młodzieży i Michał Kubas, ekspert od gier wideo - autorzy najnowszej gry komiksowej "Tropicielonauci"
Data emisji: 14.11.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:28
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajemy rodzaje kalendarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 14:59
Do końca roku 2023 zostało zaledwie kilka dni. Wkrótce przejdzie on do historii, a jego miejsce zajmie rok 2024. Dlatego w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom opowiadamy o tym, jak można zapisywać mijające dni i przybliżymy ciekawostki związane z różnymi rodzajami kalendarzy używanymi na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ręka, prześcieradło i lampka, czyli przepis na teatr cieni

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:13
- Najważniejsze jest światło. To właśnie różni teatr cieni od teatru dramatycznego. Możemy do tego użyć zwykłej lampki, którą mamy na biurku, ale znacznie lepsza będzie taka punktowa, halogenowa - powiedziała Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom i zdradziła kilka tajemnic związanych teatrem cieni.
rozwiń zwiń