Polskie Radio Dzieciom

Nauka samodzielności czyli plan daltoński

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:57
Rozpoczęcie wprowadzania planu dnia już od najmłodszych lat to dziś niezwykle ważny element w rozwoju dziecka i zupełnie nowe spojrzenie na jego edukację. Plan daltoński to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz współpracy.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Od czego zacząć? Planując dzień, pozwól dziecku aktywnie w tym uczestniczyć. Jeśli spędzasz czas z dzieckiem w domu, zaplanujcie wspólne chwile od poranka, aż do wieczora. Jasno wyznacz granice, kiedy jest czas na zabawę, posiłki, wspólne wyjście na zakupy, czy pilnowanie, aby w kąciku z zabawkami panował porządek.

Elementami granicznymi mogą być pory posiłków: zróbcie coś razem po śniadaniu czy przed obiadem, a na spacer wybierzcie się po podwieczorku. Po obiedzie tata wraca z pracy? To świetnie, zaplanujcie wtedy wspólny czas.

Takie usystematyzowanie dnia pozwoli dziecku zrozumieć, które czynności należy wykonać o określonej porze.

Goście audycji: Anna Osiecka, pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką bajek i ogólnopolskich programów edukacyjnych dla dzieci. Twórczyni programów edukacyjnych dla dzieci z przedszkola, innowacji pedagogicznych oraz artykułów o tematyce pedagogicznej i doradczej. Jest mamą dwóch chłopców.

Rozmawiała Agata Puścikowska.

Data emisji: 06.11.2019

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

Polskie Radio Dzieciom ma profil na Facebooku raz konto na Instagramie - można tam znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych!

Zobacz także
Czytaj także

Integracja sensoryczna

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 23:55
Pojęcie integacji sensorycznej staje się coraz bardziej popularne w kontekście działań terapeutycznych. Jakie zachowania u dziecka mogą wskazywać, że proces integracji sensorycznej nie przebiega u niego prawidłowo? Kiedy potrzebna jest terapia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moczenie nocne u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 23:55
Moczenie nocne, według opinii nefrologów i urologów dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej piątego roku życia. To zjawisko wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, ale także funkcjonowanie całej rodziny. Ze względu na brak wystarczającej wiedzy oraz wstydliwy temat rodzice często bagatelizują objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzeczne i niegrzeczne maluchy czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 23:57
Czy maluch roczny, półtoraroczny może być grzeczny lub niegrzeczny? Jak zrozumieć, o co chodzi dziecku? Poznajmy krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków. 
rozwiń zwiń