W ciągu ostatniego ćwierćwiecza podejście społeczeństwa do tematu przemocy zostało zmienione. Wiemy już, że może ona przybrać formę nie tylko fizyczną, ale też psychiczną i nie zawsze towarzyszy jej bieda lub uzależnienia. Co więcej, zaczęliśmy dostrzegać przemoc w różnych środowiskach, np. w pracy oraz głośno o niej mówić i edukować innych na ten temat. Niestety w wyniku ograniczenia możliwości wychodzenia z domu, problem ten nasilił się szczególnie wśród rodzin, gdzie napięcia były obecne już od dłuższego czasu.
W "Strefie Rodzica" gościły Maja Kuźmicz, mgr psychologii i certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, Joanna Kondrat, wokalistka i autorka tekstów oraz pedagog Magdalena Wiatrowska, które razem postanowiły zorganizować cykl webinarów, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Niebieskiej Linii.
116:25 26.04. Strefa rodzica - Niebieska linia.mp3 Jak możemy przeciwdziałać przemocy w rodzinie? (Strefa rodzica/PRD)_26.04.2021.
Pomoc ze strony odpowiednich organizacji jest niezmiennie ważna. - To nie chodzi o to żeby nazwać przemoc przemocą. Chodzi o to, żeby coś z tym zrobić – skomentowała Joanna Kondrat, gość Polskiego Radia Dzieciom. W związku z tym, dużą rolę odgrywają także świadkowie. Ofiarami agresji mogą być osoby z naszego najbliższego otoczenia. Dodatkowo, w wyniku cyklicznego występowania przemocy i tzw. "okresów miodowych" mogą one mieć błędne wrażenie, że problem przestał istnieć. Tak więc jeśli krzywdzone osoby nie będą w stanie sobie pomóc, to właśnie my, jako obserwatorzy możemy zainterweniować i np. porozmawiać z ofiarą lub skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, takimi jak Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – dodała Joanna Kondrat.
JAK CHRONIĆ DZIECI PRZED CYBERPRZEMOCĄ
Niebieska Linia nie udziela pomocy jedynie przez telefon, ale oferuje także spotkania z prawnikiem, psychologiem i psychiatrą. Przeprowadza również edukacje społeczną oraz co dwa miesiące wydaje własne pismo dotyczące przemocy interpersonalnej. - Aby wesprzeć tę organizację i umożliwić jej dalszą pomoc osobom potrzebującym, możemy odpłatnie wziąć udział w webinarach o tematyce rodzicielskiej. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz otrzymawszy wiadomość z dalszymi instrukcjami, chętne osoby będą miały dostęp do seminarium internetowego, które poruszy takie tematy jak np. złość i frustracja, komunikacja, wzorce i przekonania czy dziecięcy upór – powiedziała Magdalena Wiatrowska, pedagod.
NA CZYM POLEGA POWRÓT DO KORZENI W BYCIU RODZICEM?
Wciąż pozostaje wiele do zrobienia w kwestii naszych potrzeb emocjonalnych oraz pomocy ofiarom w pokonaniu wstydu i szukaniu wsparcia. Nacisk na pomoc położyła także Maja Kuźmicz – Lepiej się przekonać, że to nie jest przemoc i usłyszeć to od specjalisty, niż tkwić w przemocy, nie nazywając jej i nie szukając drogi wyjścia. Wobec tego wszystkie osoby w potrzebie oraz świadkowie przemocy mogą skorzystać z poradni telefonicznej Niebieskiej Linii, dzwoniąc pod numer 226687000.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.