Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 10:00
Obraz kobiety w kulturze masowej uległ drastycznej zmianie. Za dobrze zobrazowany przykład możemy uznać wygląd bohaterek popularnego w latach osiemdziesiątych serialu "Golden Girls" zestawiony z postaciami z kontynuacji kultowego serialu "And just like that". W obu przypadkach mamy do czynienia z kobietami w wieku 50+. Jak podkreśla gość piątkowej "Strefy Rodzica", Jakub Andrzejczak - obie wizje są przerysowane.  
Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?
Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?Foto: Shutterstock

Wizerunek współczesnych kobiet w filmach czy serialach pokazuje, jakie zmiany zaszły w społeczeństwie na przestrzeni lat. Jednocześnie zmieniły się oczekiwania względem wyglądu, starzenia się czy cielesności. Bez wpływu nie pozostały media społecznościowe, które karmią nas estetyczną fikcją, po którą my, jako odbiorcy, chętnie sięgamy. Co więcej - sami staramy się dorównywać obowiązującym trendom. Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?  

Posłuchaj
58:29 2022_01_28 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie? Cz.1

W zdecydowanej większości przypadków świat kreowany w mediach społecznościowych różni się od rzeczywistości. Portale społecznościowe pozwalają nam zdecydować, w jaki sposób zaprezentujemy swoje życie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że staramy się, próbując dorównać innym, ukazywać je w dobrym świetle. O tym, dlaczego tak się dzieje w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Posłuchaj
59:34 2022_01_28 22_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie? cz.2

Audycja: Strefa rodzica

Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Jakub Andrzejczak - nauczyciel akademicki, socjolog edukacji
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Zima w pełni. Na lodowisko czas start!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:36
Łyżwiarstwo śmiało można nazwać sportem narodowym Holandii. Kraj ten przecinają tysiące kilometrów kanałów, które powstały, by chronić okolice przed powodziami. To właśnie w Holandii po raz pierwszy rozegrały się zawody w łyżwiarstwie szybkim. Obecnie z miejskich ślizgawek korzystają również mieszkańcy Niderlandów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Slow down, czyli jak zmniejszyć tempo życia i dobrze wykorzystać czas

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:54
W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk, o których nie myślimy na co dzień. Książka "Slow down. Zwolnij i popatrz składa się z opowieści przybliżających tajemnice świata natury – te bardziej i mniej widoczne. Więcej na temat dostrzegania i doceniania piękna tego, co jest wokół nas opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kilian-Antoine z wydawnictwa Znak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń