Jedna trzecia Polek odczuwa bardzo mocny lek przed menopauza. Powodem jest przede wszystkim to, że żyjemy w kulturze atrakcyjności fizycznej i młodości, co jest bardzo promowane w mediach społecznościowych. Owe przekazy trzymają nas w świecie iluzji, a ta fizyczna atrakcyjność składa się ma tożsamość kobiety. Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, zaczynają się zmiany i pojawia się lęk spowodowały poczuciem nie tylko utraty atrakcyjności fizycznej, ale tez funkcjonowania społecznego. Kobiety muszą się konfrontować z czymś co nieznane.
- Jest to taki temat, o którym się naprawdę nie rozmawia i on właściwie nas zaskakuje, a to jest tak, że my się powinnyśmy do tego etapu bardzo mocno przygotowywać - powiedziała socjolożka. Oprócz informacji biologicznych, potrzebna jest także wiedza w zakresie psychologii i społeczeństwa, która pokaże kobietom w szerszym kontekście, co się będzie z nimi działo. Zmiany zachodzą bowiem nie tylko na poziomie ciała, ale też w psychice. - To jest taki moment w życiu kobiety, w którym można naprawdę pomyśleć o tym, że to jest jakiś mowy etap, nowy początek pewnej drogi - zauważyła Julita Czernecka.
58:43 2022_06_14 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jedna trzecia Polek odczuwa bardzo mocny lek przed menopauza. Dlaczego?
Według badań, aż sześćdziesiąt procent polskich kobiet nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie. O okresie dojrzewania i wchodzenia dziewczynek w dorosłość mówi się znacznie więcej, natomiast temat menopauzy wciąż spychany jest na dalszy plan i traktowany jako mniej ważny, przez co właśnie kobiety w okresie menopauzy mogą czuć, ze coś się w ich życiu kończy, a prawda jest taka, że są to kobiety w mocy.
Obecne pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatki zakładają biznesy, zmieniają drogę zawodową i żyją pełnią życia. Są te kobiety świadome, które odpowiedziały sobie na pytanie, kim są, dokąd dążą i co jest dla nich ważne. Kobiety takie mają nie tylko wiedzę i doświadczenie życiowe, ale też jeszcze całkiem spore pokłady energii. Można więc śmiało powiedzieć, że ten okres to najlepszy czas na rozpoczęcie drugiego życia. - Ta kobiecość jest piękna, płynna i ona w każdym momencie życia - jak się jest młodą dziewczyną, dorosłą i już dojrzałą kobietą - jest inna i jest fantastyczna - tłumaczy gościni Polskiego Radia Dzieciom.
Trzydzieści siedem procent kobiet czuje ogromną akceptację tego stanu, dwadzieścia pięć mówi o spokoju, dwadzieścia procent o równowadze psychicznej i czuje przy tym ulgę. Więcej na temat wyników najnowszego badania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.
Audycja: Strefa Rodzica
Gość: Julita Czernecka - socjolog
Data emisji: 14.06.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?
Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom
Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach z Ukrainy. Są to lekcje języka polskiego. "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem". Premierowe odcinki ukazują się w czwartki na platformie podcasty.polskieradio.pl i na stronie polskieradiodzieciom.pl.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!