Polskie Radio Dzieciom

Wypalenie rodzicielskie. Czy może dotknąć także mnie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 16:52
Jak podają statystyki, jest coraz więcej rodziców, którzy - gdyby mogli cofnąć czas - nie zdecydowaliby się na posiadanie dzieci. Wypalenie rodzicielskie, choć brzmi to dramatyczne, jest powszechnym problemem. Jakie mogą być jego podłoża? Co zrobić w sytuacji wypalenia rodzicielskiego? Jak sobie radzić? Na te pytania odpowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" psychologowie - Monika Skubel - psycholog szkolny oraz Tomasz Wojtasik - psycholog.
Rodzice coraz częściej czują się zmęczeni i obciążeni wychowywaniem dzieci.
Rodzice coraz częściej czują się zmęczeni i obciążeni wychowywaniem dzieci.Foto: FamVeld/shutterstock.com

Rodzice coraz częściej czują się zmęczeni i obciążeni wychowywaniem dzieci. Według Moniki Skubel, bez wpływu nie pozostaje pandemia, a co za tym idzie - zdalne nauczanie. Ponadto dorośli są często przebodźcowani i przytłoczeni powinnościami, obowiązkami i oczekiwaniami z nimi związanymi. Tomasz Wojtasik zauważa, że rodzice często poszukują szybkich i skutecznych rozwiązań, potrzebują jednoznacznych recept, które niestety, nie istnieją. 

Posłuchaj
58:38 2022_06_24 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wypalenie rodzicielskie. Czy może dotknąć także mnie? Cz. 1

 

Gość Strefy Rodzica mówił o dwóch fundamentalnych pytaniach, które często zadaje rodzicom. Pierwsze z nich brzmi: czy kochasz swoje dziecko? Na to pytanie rodzice bez zastanowienia odpowiadają twierdząco, natomiast przy pytaniu: czy lubisz swoje dziecko? rodzice zatrzymują się i zaczynają się zastanawiać, ale to jest w porządku. Tutaj Tomasz Wojtasik zwrócił uwagę na kulturowy nakaz miłości, lubienia i akceptowania swojego dziecka za wszelką cenę, co może być bardzo trudne. 

Posłuchaj
59:53 2022_06_24 22_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wypalenie rodzicielskie. Czy może dotknąć także mnie? Cz. 2

Rodzicielstwo to swego rodzaju praca, która nie ma końca. Wypalenie zawodowe dotyczy przede wszystkim prac, których istotą jest kontakt z drugim człowiekiem. Wypalenie rodzicielskie może być więc spowodowane ciągłą, nieustanną relacją, a okres wakacyjny może je dodatkowo nasilić. Więcej na ten temat w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Monika Skubel - psycholog szkolny, Tomasz Wojtasik - psycholog
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:41
Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak budować relacje za pomocą gier?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:45
Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
rozwiń zwiń