Polskie Radio Dzieciom

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:18
O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wciąż zmieniającej się roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o wciąż zmieniającej się roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia. Foto: Adam Chelstowski / Forum

Jak sama powiedziała o sobie, miała szczęście, że mogła wychować się w domu pełnym kobiet. W swojej książce chce przekazać to innym kobietom i spotykać się z nimi na kolejnych stronach "Drugiej". Agata Hazuka jest matką wielodzietną, a przy czwartej ciąży poczuła, że zostanie w domu już na zawsze. Wiedziała, że nie wróci do prawa, które wybrała jako zawód, ale nie chciała do końca życia być jedynie mamą swoich dzieci. 

Posłuchaj
59:35 2022_10_05 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak odpuścić sobie dążenie do bycia perfekcyjną matką, żoną, kobietą?

- Kryzysy były, ale to, co mi pozwalało wstać, to było myślenie o moich dzieciach - tłumaczyła - Kryzys jest dobrym momentem, bo można przyjrzeć się, z czego on wynika. Autorka książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie" przyznała, że jej kryzys wynikał z perfekcjonizmu. Remedium okazało się odpuszczenie sobie i przyznanie, że świat się nie zawali, gdy nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a wręcz nabierze koloru i powróci do odpowiedniego tempa. 

Ważnym aspektem dla autora jest odbiór czytelników. Po ukazaniu się "Drugiej" do Anny Hazuki odezwało się wiele mam. Powtarzającym się słowem określającym książkę, które padało z ust czytelniczek było uwalniająca. Pisarka chciała, by książka pokazała, jak uwolnić się z narzuconego sobie przymusu bycia doskonałą i dążyć do perfekcji na każdej możliwej płaszczyźnie. – Nazwanie i opisanie pewnych mechanizmów, które ja w sobie rozpoznałam, okazało się ważne dla innych kobiet, one się w tym odnajdują – zauważyła autorka. Pojawiły się też głosy mężczyzn, którzy po przeczytaniu książki zrozumieli, czego doświadczają ich partnerki i dowiedzieli się, jak mogą pomóc, zamiast się wycofywać. 


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Anna Hazuka – pisarka
Data emisji: 05.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:41
Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Menopauza - temat o którym się nie rozmawia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 11:16
Menopauza to nie pauza - to jeden z wniosków ostatniego raportu badawczego. Menopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu płodności. Tym razem pod naukową lupę wzięto odczucia, zachowania i stereotypy związane z menopauzą. Czy nadal uważamy, że wraz z menopauzą przychodzi spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny? Z ostatniego badania socjologicznego wynika, że Polki potrafią odnaleźć w menopauzie pozytywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń