Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Czy edukacja dzieci potrafi zmienić świat na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 23:55
Warto czasami spojrzeć na edukację z pewnego dystansu, w szerokiej perspektywie czasowej edukacja to budowanie przyszłości naszego świata. Czyż nie jest tak, że od tego, jak będzie wyedukowane nasze pokolenie, będzie zależało oblicze rzeczywistości, w której przyjdzie żyć nam wszystkim za 20 czy 30 lat?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dlatego tak istotne jest, jak uczymy dzieci dzisiaj, czy pokazujemy im tylko krótką perspektywę, do najbliższego sprawdzianu, czy też wyprowadzamy edukację poza mury szkoły i osadzamy ją w świecie, który nas otacza, czy oddajemy w ręce dzieci sprawczość, tak by miały poczucie, że to one kształtują nasz przyszłość.

Czy edukacja uratuje nasz świat od zagłady? Jaką terapeutyczna moc mają szkolne biblioteki, jak uczniowie mogą dać innym drugie życie i kim powinien być dla nich dobry nauczyciel?

Goście Polskiego Radia Dzieciom:

- Iwona Pietrzak-Płachta - nauczycielka-bibliotekarka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie i twórczyni Wypożyczalni Skrzydeł w szkolnej bibliotece, która podsuwa "właściwą książkę, właściwej osobie, we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła", Nauczycielka Roku 2022.

- Artur Tutka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2022, animator niezwykłych projektów szkolnych, które są realizowane przez uczniów: sztuczne ręce dla dzieci drukowane na drukarkach 3D, dron smogowy, inteligentna pasieka (BeeApp), personalizowana klawiatura dla osób z niepełnosprawnościami (ZheltaK6).

Posłuchaj
118:15 Radio Dzieciom 2022_10_17-21-00-30 SR s.mp3 17.10.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 


*** 

Audycję przygotował i prowadził Marcin Perfuński

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 22:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: rodzice dzieci zdrowie
Zobacz także
Czytaj także

Jak uczą korepetytorzy? Posłuchaj "Strefy rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 09:35
Według badań statystycznych już ponad jedna trzecia uczniów polskich szkół korzysta z lekcji dodatkowych. Korepetytorzy pomagają nadrobić braki szkolne i osiągnąć lepsze wyniki na egzaminach, często wyciągają uczniów najgłębszych problemów i stanowią swoisty alternatywny przepływ wiedzy ale są też towarzyszami rozwoju intelektualnego. Potrafią rozbudzić pasję, a także ją podsycać, doprowadzając nie tylko do sukcesów, ale też osobistej satysfakcji. W "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o trzech podstawowych przedmiotach egzaminacyjnych, z których najczęściej udzielane są korepetycje, czyli o języku polskim, angielskim i matematyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń