Jakie są współczesne dziewczyny i czym różnią się od poprzedniczek? Z jakimi wyzwaniami się zmagają i czy są one inne od dotychczasowych? Dlaczego tak trudno dzisiaj wyrosnąć na silną i pewną siebie kobietę? Jak możemy wzmacniać poczucie własnej wartości u nastolatek? Na te pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Czechowska.
59:49 2022_11_21 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta? Cz. 1
58:58 2022_11_21 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta? Cz. 2
Z wykształcenia nauczycielka i anglistka, przetłumaczyła na język polski nowe wydanie książki "Ocalić Ofelię" o tym, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dorastających dziewcząt, pomóc im ukształtować ich tożsamość i tworzyć trwałe związki z innymi oraz ocalić ich wyjątkowość, , ale ma w tym temacie doświadczenie również dlatego że pracuje z rodzicami. Tłumacząc książkę z 1994 roku cofnęła się do czasów, kiedy sama była nastolatką.
- W głowach nastolatków jest coś, co nazywa się wyobrażoną publicznością, czyli nie tylko osoby, które istnieją fizycznie, ale też te osoby, które im się wydaje, że na nie patrzą – zwróciła uwagę gościni Strefy Rodzica. Do tego dochodzi obecność w mediach społecznościowych, gdzie skala kontaktu z innymi ludźmi jest znacznie większa niż w rzeczywistości. Jednocześnie do nastolatków dociera znacznie więcej obrazów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mowa tu o kreowaniu uproszczonych ideałów, do których dążą młode dziewczęta, które stają się kobietami.
Anna Czechowska zaznaczyła, że zakazy i ograniczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, a bezpieczną przystanią dla młodej osoby jest pełna zaufania i szacunku relacja z rodzicem. - Jeżeli budujemy relację na zaufaniu i szacunku, to młodzież uczy się odpowiedzialności za siebie, jak również wobec innych – wytłumaczyła - Możemy się starać zrozumieć świat nastolatek, ale nigdy tak naprawdę w stu procentach nam to nie wyjdzie i będziemy się też komunikować innym językiem, będziemy mieć inne odniesienia kulturowe. W relacji między rodzicem a nastolatkiem ważne jest zbudowanie odpowiedniego fundamentu i posługiwanie się językiem zrozumiałym dla obu stron.
Więcej o tym, jak budować relacje z nastolatkami, jak powinna wyglądać baza takiej relacji, a także o wpływie czasów, w jakich przyszło dorastać obecnym dziewczętom na ich życie. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anna Czechowska – nauczycielka, anglistka, konsultantka w duchu Pozytywnej Dyscypliny, coach
Data emisji: 21.11.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.