Polskie Radio Dzieciom

Dziecko samo w kuchni - kiedy można rozpocząć z dzieckiem kulinarną przygodę?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 15:00
Kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce przygotowywania posiłków. To przestrzeń, w której kształtują się relacje rodzinne, buduje się pewność siebie, a także rodzą się wspomnienia, które pozostają z nami na całe życie. Wspólne gotowanie, zwłaszcza z dziećmi, ma ogromne znaczenie – pozwala na odkrywanie nowych umiejętności, tworzenie więzi i wzmacnianie poczucia własnej wartości. O tym kiedy warto rozpocząć z dzieckiem kulinarną przygodę w rozmowie z Katią Roman ze szkoły gotowania dla dzieci, gościni "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Wspólne gotowanie to doskonały sposób na spędzanie czasu
Wspólne gotowanie to doskonały sposób na spędzanie czasuFoto: shutterstock.com/VGstockstudio

Gotowanie z dziećmi to nie tylko nauka konkretnych umiejętności, ale także budowanie relacji. Kiedy dziecko dostaje w kuchni zadania dostosowane do jego wieku, czuje się odpowiedzialne i docenione. To z kolei wzmacnia jego poczucie wartości i sprawia, że w przyszłości będzie bardziej pewne swoich możliwości. Gdy rodzice angażują dzieci w gotowanie, tworzą przestrzeń do rozmów, które nie są formalne, ale naturalnie wynikają z bycia razem. Takie chwile sprzyjają swobodnej wymianie myśli i budowaniu więzi.


Posłuchaj
40:10 0608 podcast Asia Ficińska - kulinaria (online-audio-converter.com).mp3 Dziecko samo w kuchni - kiedy można rozpocząć z dzieckiem kulinarną przygodę? Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom_6.08.2024

Kuchnia jest także miejscem spotkań, zarówno w rodzinie, jak i wśród przyjaciół. To przestrzeń, gdzie możemy być sobą, dzielić się wspomnieniami i tworzyć nowe. Wspólne gotowanie i jedzenie budują atmosferę bliskości i tworzą wspomnienia, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dzięki takim chwilom, które spędzamy w kuchni, tworzymy więzi, które przetrwają lata powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, Katia Roman ze szkoły gotowania dla dzieci.

- Zachęcam rodziców, by pozwalali dzieciom na większą swobodę w kuchni, by nie bali się bałaganu czy niedoskonałości. Wspólne gotowanie to nie tylko nauka praktycznych umiejętności, ale przede wszystkim budowanie relacji i poczucia własnej wartości - podsumował gość "Strefy rodzica". - Dziecko, które dziś pokroi marchewkę, w przyszłości stanie się dorosłym, który pewnie poradzi sobie w życiu, a wspomnienia z kuchni będą mu towarzyszyć przez całe życie, dodała Katia Roman.

Po więcej zapraszamy do załączonego zapisu audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska 
Gość: Katia Roman / szkoła gotowania dla dzieci
Data emisji: 06.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Zobacz także
Czytaj także

Agnieszka Stein o relacji dziecko - rodzic w okresie dzieciństwa i dorastania

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 23:03
Jak zmieniają się siły i ustawienia w relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem w miarę dorastania i dojrzewania dziecka. Jakie zmiany zachodzą w tej relacji w miarę rozwoju świadomości dzieci i nastolatków. Na te i wiele innych pytań dotyczących komunikacji rodzica i dziecka odpowie gość Polskiego Radia Dzieciom, Agnieszka Stein, psycholog. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słomiany zapał u dzieci, gasić czy wzniecać. Nowy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 15:31
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępny jest najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Tematem jest słomiany zapał u dzieci. W rozmowie między innym o tym, że słomiany zapał u dzieci nie wynika z niedojrzałości mózgu, bo przecież z problemem tym zmaga się także wielu dorosłych. - Wielu z nas traktuje słomiany zapał u dziecka pejoratywnie. Tymczasem to jest cudowne, bo to naturalna potrzeba dziecka aby doświadczać. Jeśli dziecko czegoś nie spróbuje, to skąd będzie wiedziało, czy dane zajęcie jest ciekawe i akurat dla niego? - powiedziała w podcaście Marty Kawalec, Mariola Petroń-Ratyńska psycholog z fundacji A.R.T.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka przez zabawę. Jak się cieszyć edukacją? Marcin Perfuński wraca do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 23:05
Zamiana przymusu nauki na zabawę, czyli w entuzjazm działania, radość poznawania to najlepsze, z czym powinna się kojarzyć nauka. Eksperci są zgodni, że nie ma lepszego sposobu na skuteczne zdobywanie wiedzy. Jak to zrobić, jakich narzędzi używać - zarówno w domu jak i w szkole? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmie gościni Marcina Perfuńskiego w środowej (10.07.) audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń