Polskie Radio Dzieciom

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
Jaka jest polska szkoła i jaka będzie w przyszłości?
Jaka jest polska szkoła i jaka będzie w przyszłości? Foto: shutterstock/Magdalena Galkiewicz

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważne wydarzenie dla każdego dziecka. Dotyczy to zarówno pierwszoklasistów, jak i starszych dzieci, które wracają do szkoły po wakacjach. Część z nich nie może doczekać się nowych, ciekawych lekcji, a inne nie kryją rozczarowania nowymi obowiązkami. Na udany początek roku szkolnego duży wpływ mają jednak także rodzice i ich zaangażowanie w naukę małego ucznia. Jak umiejętnie podejść do tej kwestii i budować u dziecka pozytywne skojarzenia ze szkołą?

W audycji pojawił się również wątek pracy nauczyciela. Jak odnajdują się w szkole nauczyciele po dłuższej przerwie wakacyjnej, z czym się zmagają i jakie mają problemy O tym mówił w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.

Na początku audycji opowiedział, o swoich reakcjach i emocjach po tym jak otrzymał nauczycielskiego Oskara. Przyznał też, że po tym jak został wyróżniony wśród wielu nauczycieli, często otrzymuje pytania "co dalej z polską szkołą?" i na wiele innych tematów, na które nie może i nie potrafi się wypowiedzieć. - Inaczej żyje szkoła w Braniewie inaczej w Olsztynie, a jeszcze inaczej w Warszawie w związku z czym każde z tych środowisk ma zupełnie inne potrzeby. Jednocześnie cieszę się, że mogę wykorzystywać zyskane doświadczenie, ale również kontakty i umiejętności do dalszej pracy w szkole.

A więcej o tym można posłuchać w nagraniu:


Posłuchaj
119:14 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 wrzesień 2024 21_00_50.mp3 W "Strefie rodzica": Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
Data emisji: 4.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Internet niesie wiele zagrożeń dla dzieci. Tymczasem korzystają one z niego bez nadzoru i za zgodą rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 15:59
Debata o bezpieczeństwie w sieci w dużej mierze dotyczy obecnie serwisów społecznościowych, jednak jak zauważył Łukasz Wojtasik, dozwolone są np. od 13 czy 15 roku życia, a korzystają z nich nawet 7-letnie dzieci, za zgodą i wiedzą rodziców. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy bezpieczny internet dla dzieci jest możliwy? Co oznacza bezpieczeństwo w sieci? O tym można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
rozwiń zwiń