Polskie Radio Dzieciom

Pierwsze dni w szkole nie muszą być powodem do stresu. Jak pomóc dziecku w tym wyzwaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 23:35
Rozpoczęcie nauki to moment bardzo ważny w życiu dziecka, wyczekiwany czasem z radością, czasem z niecierpliwością i obawami. Jednak pierwszy dzień w szkole bywa często synonimem stresu, lęku, niepewności. O tym, jak dobrze zacząć naukę w szkole, mówiły w Polskim Radiu Dzieciom: Bernadeta Tkaczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8 w Warszawie) i Agnieszka Karpińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / 2734643

Jak sprawić, by pierwsze dni w szkole nie były dla dziecka źródłem traumy? Jak wyglądają pierwsze tygodnie w nowej szkole i nowej rzeczywistości?

Bernadeta Tkaczyńska zwracała uwagę, że w procesie adaptacji to dziecko jest centralnym punktem. - Z jednej jego strony są nauczyciele, z drugiej rodzice. Proces adaptacji zależy od tych dwóch stron, które muszą się spotkać. Rolą rodziców jest przygotowanie dziecka do tego, co będzie działo się w szkole, z drugiej strony rolą nauczycieli jest zaopiekowanie się tymi dziećmi, dostrzeżenie potrzeb każdego z nich, podarowanie im czasu. Adaptacja to jest proces, potrzebny jest czas - zauważyła.

Agnieszka Karpińska zwracała uwagę, że to rodzice często wywierają presję na dzieci. - Mamy rozmowy z rodzicami, którzy martwią się czy dziecko sobie poradzi, ponieważ nie zna jeszcze wszystkich liter. Tłumaczymy, że w połowie września zaczynamy wprowadzać "a" (…). Mam wrażenie, że mały warsztat psychologiczny dla rodziców jest  bardzo potrzebny - dodała.

Posłuchaj

59:14 Radio_Dzieciom 2024_09_11-21-00-47.mp3 Pierwszy dzień w szkole (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Aleksandra Jasińska
Goście: Bernadeta Tkaczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8 w Warszawie) i Agnieszka Karpińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie)
Data emisji: 11.09.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o własny styl, czyli czy modny nastolatek to problem?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 07:00
Kolorowe włosy, kolczyki nie tylko w uszach, wyzywające stroje i makijaż przyciągający uwagę. Współczesne nastolatki wymykają się jakimkolwiek standardom. Czy to próba zwrócenia na siebie uwagi, a może sposób na wyrażanie siebie? Jak reagować na pomysły naszych dzieci w kwestii wyboru garderoby i używania kosmetyków kolorowych? Na te pytanie odpowiadać będzie Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpływ klasy sportowej na rozwój dziecka. "Sport otwiera dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 23:45
- Już od wieku dziecięcego ma znaczenie wychodzenie z dziećmi na place zabaw, dbanie o socjalizację poprzez sport jest bardzo ważne. Ten proces trwa i jest rozłożony w czasie.  - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Konrad Budka, zastępca dyrektora ds. sportu w Szkole Podstawowej nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń