Polskie Radio Dzieciom

Rozmawiając z dzieckiem. "Relacje mają moc"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 23:55
- My wszyscy, jako dorośli mamy możliwość pomagać innym dzieciom, być dla nich ostoją czy jedną osobą, która w nie uwierzy i będzie trzymała za nie kciuki, "dmuchnie w skrzydła". Ważne, żeby mieć jednego człowieka, który mówi "tak, wiem, że sobie dasz radę, ale jakby co, to jestem tutaj, jak ci będzie smutno, to przyjdź, pogadamy - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholożka Joanna Szulc.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock

Jak dzieci piszą o swoich emocjach? W tym roku tematem ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego "Popisz się talentem" 2024 była wyprawa do Emotilandu, czyli krainy uczuć, emocji i wyrażających je emotek.

Na tegoroczną edycję "Popisz się talentem" nadeszło 1532 opowiadań. Uczniowie szkół podstawowych po raz kolejny pokazali, że kreatywność to ich mocną strona. Możliwość twórczego wyrażenia swoich uczuć okazała się dla wielu dzieci czymś niezwykle oczekiwanym, owocując różnorodnymi tekstami na wysokim, wyrównanym poziomie.

Joanna Szulc, która uczestniczyła w opracowaniu wyników ankiety dotyczącej emocji, którą wypełniali zgłaszający się do konkursu uczestnicy, zwracała uwagę, że dzieci bardzo potrzebują rozmów z dorosłymi. - Jest taka narracja, że dzieci teraz tylko siedzą w telefonach i nie zwracają uwagi na rodziców  i na to, co się dzieje. Zawsze myślę, że to jest jednak skutek, a nie przyczyna czy zmiana dziejowa. Oczywiście świat internetu, komunikatorów, gier jest bardzo kuszący, ale jeżeli są dobre relacje w domu, jeżeli jest okazja, żeby razem się razem śmiać, wygłupiać, zagrać w planszówkę, poprzytulać, coś razem obejrzeć, to jednak wygrywa "offline", natomiast "online" jest czymś zastępczym - zaznaczyła.

Psycholożka podkreślała znaczenie rozmowy z dzieckiem. - To jest nasza ludzka umiejętność nawiązywani relacji. Relacje mają moc leczenia najtrudniejszych doświadczeń, największych traum. Korzystajmy z tej mocy, z tego, że możemy być blisko kogoś, kto być może potrzebuje tej rozmowy - apelowała.

Posłuchaj

117:29 Radio_Dzieciom 2024_12_17-21-00-56 SRD_WT.mp3 Joanna Szulc (Strefa rodzica)

W dniu 15 maja 2024 jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) wyłoniło 30 zwycięskich opowiadań.

Niedawno ukazała się książka "Przygoda w Emotilandzie", która jest podsumowaniem tegorocznej edycji. Nagrodzone opowiadania zostały także nagrane. Czytali je znakomici aktorzy: Artur Barciś, Jolanta Fraszyńska, Paulina Holtz i Jarosław Boberek.

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Goście: Joanna Szulc - psycholożka
Data emisji: 17.12.2024
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie daj się wylogować z życia nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 09:00
Trudno dziwić się konsternacji rodziców, gdy zamiast dobrze znanego, może czasem kapryśnego, ale jakże uroczego dziecka, nagle pojawia się w domu tajemnicza, nieodgadniona istota. Jak z nim rozmawiać i o czym? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 23:55
- W byciu mamą "wystarczająco dobrą" jest także o tym, że to ona sama może być dla siebie dobra. Nie "zbyt dobra", nie taka, która sięgając po doskonałość, szuka perfekcji w każdym calu, ale taka, która nie obciąża siebie nadmiernie, godzi się na to, że może dostać wsparcie, że może go też aktywnie szukać - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholożka Katarzyna Wasilewska.
rozwiń zwiń