Polskie Radio Dzieciom

W poszukiwaniu szczęścia. "Mamy wpływ na nasze myślenie"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 23:50
Dlaczego mnie to spotyka? Jak poradzić sobie z różnymi niespodziewanymi trudnościami rodzinnymi i przekuć je w coś budującego i wzmacniającego rodzinne więzy? Gościnią w Polskim Radiu Dzieciom była Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz, psycholożka, autorka książki "Dlaczego to mnie spotyka".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com / insta_photos

Nie wiemy, co jutro lub za kilka lat przyniesie nam los. Nie mamy wpływu na pogodę za oknem, zachowanie innych ludzi, ani na to, co może nam się niespodziewanie przydarzyć. Możemy natomiast wpływać na nasze myśli o tym, co nas spotkało. To jest pewna umiejętność, której można się nauczyć.

Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz zwracała uwagę na pewne błędy poznawcze, które mogą nam towarzyszyć w codziennym życiu. - Możemy na przykład wyolbrzymiać nasze kłopoty, nie dostrzegać pozytywów, nadawać etykiety sobie i innym ludziom, patrzeć przez filtr czarnowidztwa i spodziewać się wyłącznie złych rzeczy (…). Nasze myślenie wpływa na to, jak się czujemy - w zależności od tego, jak zinterpretujemy rzeczywistość i jak zrozumiemy to, co się nam przydarza, tak będziemy się z tym czuć - zauważyła.

Gościni audycji mówiła także o pułapce tzw. pozytywnego myślenia, przekonania, że absolutnie wszystko, co planujemy, na pewno się uda, które może przypominać zaklinanie rzeczywistości. - To taki rodzaj myślenia, który, podobnie jak czarnowidztwo, jest zniekształceniem, tylko w drugą stronę. Można założyć czarne okulary i tak postrzegać świat, ale można też założyć różowe. Efekt będzie taki sam, tylko z odwrotnym znakiem. Rzeczywistość nadal będzie przez nas postrzegana w zniekształcony sposób. Można się kilka razy nabrać na to, że wszystko się uda, że wszystko mogę, że dam radę, ale rzeczywistość szybko weryfikuje takie złudzenia. Jesteśmy ludźmi i podlegamy ludzkim ograniczeniom - przypominała.

Posłuchaj
58:42 Strefa rodzica 16-02-2025 - Elżbieta Grabarczyk m.mp3 Elżbieta Grabarczyk (Strefa rodzica)

Jak zatem pracować nad sobą, by przyniosło to efekty? Grabarczyk-Ponimasz podkreślała znaczenie samoświadomości. - Patrzenia na siebie z uwagą i zobaczenia, gdzie moje schematy, czyli moje myślenie, mój sposób reagowania na rzeczywistość, mój sposób obchodzenia się z wlanymi emocjami powodują, że moje życie nie jest takie, jak byśmy chcieli. Warto wykorzystać te obszary, na które mamy wpływ. A mamy wpływ na własne myślenie. Nie mamy wpływu na pogodę, na to, jak zachowają się inni ludzie, na różne obiektywne sytuacje, natomiast mamy wpływ na to, co my sobie będziemy myśleć o tym, co nas spotyka, jakie będzie nasze wobec tego nastawienie, to już możemy kształtować. W zależności od tego nastawienia będziemy mieli konsekwencje w postaci dobrego lub złego samopoczucia. Długofalowo takie samopoczucie jest podstawą albo szczęśliwego, albo bardzo ponurego i smutnego życia - mówiła Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz.

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Joanna Ficińska
Gościni: Elżbieta Grabarczyk - psycholożka, pisarka
Data emisji: 16.02.2025
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Michalina Tańska: poczucia humoru można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 14:36
- Forma przekazywania swoich myśli przez rysunki przyszła do mnie nagle. Rysunek pozwalał mi poradzić siebie z trudnymi sytuacjami w moim życiu - powiedziała Michalina Tańska - psycholożka i rysowniczka, która gościła w audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnień czar, czyli co i ile pamiętamy z naszego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 16:00
Według badań z każdym rokiem życia dziecka zmienia się też wiek, z jakiego pochodzi jego pierwsze wspomnienie. Podobno kilkulatek może jeszcze pamiętać wydarzenia z naprawdę wczesnego etapu życia, ale im bliżej dziesiątych urodzin, tym bardziej prawdopodobne, że zapomni to co działo się na początku jego życia. Jeśli wspomnienie zostanie z dzieckiem aż do dziesiątych urodzin, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Jak zachować wspomnienia i na ile te przechowywanych w naszych głowach są prawdziwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Pakosińska: zawsze byłam konsekwentną mamą

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 16:00
Tuż po porodzie przyjęła swoją pierwszą zasadę jako mama: "będę konsekwentna" i udało jej się przestrzegać tej zasady przez całe życie. Jakie wyzwania stawiało przed nią macierzyństwo i czego się dzięki temu nauczyła? O tym Katarzyna Pakosińska opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć się w rodzinie patchworkowej?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 20:00
Patchwork to rzeczywistość wielu rodzin – złożone relacje, podział opieki nad dziećmi, kompromisy i konieczność dogadania się między dorosłymi. Jak mądrze podejść do wychowania w takiej rodzinie? Jak wspierać dzieci w odnalezieniu się w nowym układzie? Na pytania Joanny Mokosy w "Strefie Rodzica" odpowiadały: Agnieszka Karpińska żyjąca w rodzinie patchworkowie i Małgorzata Osiak-Kałaska – psycholożka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemek Staroń o tym jak działa mózg nastolatka?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 10:00
- Warto wiedzieć, że mózg to jest niesamowita plastelina i poddaje się kształtowaniu, w sposób jaki sobie nawet nie wyobrażamy. Po udarze choćby, pewne części mózgu zaczynają przejmować funkcje za te uszkodzone - powiedział w "Strefie Rodzica" Przemek Staroń, polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, który był gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń