Polskie Radio Dzieciom

Telemedycyna i choroby przewlekłe w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 23:45
Dostęp do placówek służby zdrowia w czasie pandemii jest utrudniony. Jak zatem powinni dbać o siebie pacjenci dotknięci chorobami przewlekłymi? Na jakie objawy zwracać uwagę, co powinno wzbudzić naszą czujność?  
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W czasie pandemii powinniśmy być szczególnie wyczuleni na stan naszego zdrowia, tym bardziej, gdy zdiagnozowano u nas jedną z chorób przewlekłych, a najbezpieczniejszą formą kontaktu z lekarzem jest teleporada.

W jakich sytuacjach teleporada jest dobrym rozwiązaniem, jak się do niej przygotować, kiedy jednak potrzebna jest wizyta bezpośrednia?

Posłuchaj
118:21 Dzieci_AAC 2020_11_03-21-00-31_SR_s_NEU_.mp3 03.11.2020 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Choroby płuc – jakie objawy powinny skłonić do kontaktu z lekarzem, o czym może świadczyć kaszel i jak odróżnić go od zwykłej infekcji, covidu i chorób płuc. Jakie choroby płuc mogą grozić osobom, które mają kaszel przez wiele tygodni, jak je zdiagnozować czy wykluczyć?

Cukrzyca - objawy, które powinny zaniepokoić potencjalnie zdrową osobę, objawy niepokojące u zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą, konieczne badania, kiedy do lekarza, konsekwencje braku działania.

Migotanie przedsionków - co to za choroba, jak się ją rozpoznaje, jak kontroluje, jakie są konsekwencje niezdiagnozowania lub braku leczenia.

Udar - jak go rozpoznać, jak działać, by zminimalizować jego skutki.

Goście audycji:

Ewa Matusiak - Prezes Fundacji Zdrowie i Edukacja AD Meritum,

Dr Beata Stepanow - Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Dr n. med. Iwona Skrzekowska-Baran - pediatra, alergolog, pulmonolog.

Rozmawiała dr Joanna Neuhoff-Murawska

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Pułapki odchudzania

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 22:55
Jesteśmy zwykle świadomi najbardziej znanych uzależnień, które grożą naszym dzieciom, związanych z alkoholem, papierosami lub narkotykami. Jednak uzależnić się można także od tak oczywistej i niezbędnej do życia czynności, jaką jest jedzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będą wyglądały dziecięce szpitale przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 23:55
W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzono wiele wywiadów z pracownikami, pacjentami i opiekunami,  aby poznać największe ograniczenia i bolączki obecnego systemu ochrony zdrowia małego pacjenta. Wynikiem tego było powstanie Raportu Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali, w którym autorzy z fundacji K.I.D.S. zawarli wizję jak należy zmienić szpitale dziecięce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz "drugi mózg". Jak praca jelit wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 07:59
Ostatnio coraz częściej słyszymy, że w jelitach znajduje się nasz "drugi mózg", tylko co oznacza to pojęcie? Czy mikrobiom jelitowy rzeczywiście wpływa na samopoczucie człowieka, jego stany emocjonalne czy wręcz zdrowie psychiczne? 
rozwiń zwiń