Polskie Radio Dzieciom

Jak zbudować zdrową relację z jedzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:47
Próby zrzucenia zbędnych kilogramów nie zawsze kończą się sukcesem. Zdarza się również tak, że nawet, jeśli uda nam się osiągnąć docelową wagę, trudniejsze może okazać się utrzymanie jej. Wynika to m.in. z faktu, że nie znamy dobrze swoich potrzeb oraz sięgamy po szybkie metody odchudzania, które niekoniecznie są korzystne dla naszego organizmu. O zmaganiach i trudnościach związanych z procesem odchudzania się opowiedziała w "Strefie Rodzica" Elżbieta Lange, autorka książki "Emocje na talerzu. Jak odbudować zdrową relację z jedzeniem".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock.com

Aby proces odchudzania przyniósł zamierzone efekty, warto przyjrzeć się najpierw swoim potrzebom, nawykom żywieniowym, produktom, które spożywamy oraz temu, jak nasze ciało reaguje, gdy jesteśmy głodni lub syci. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat, możemy zacząć współpracować z dietetykiem, który pomoże odnaleźć własny sposób odżywiania się, który będzie służył przez całe życie, bez powodowania efektu jojo.

Chociaż każde ciało komunikuje się w inny sposób, jego potrzeby są uniwersalne, np. potrzeba snu czy ruchu. Niestety, w dzisiejszym świecie, gdzie brakuje czasu na poprawne zadbanie o swój organizm, lekceważymy sygnały wysyłane nam przez ciało, np. migreny, które mogą być skutkiem odwodnienia. -Jeśli nie będziemy tych komunikatów bagatelizować i odważymy się zatrzymać i posłuchać i się zastanowić, uświadomić sobie, to mamy szansę rzeczywiście na zmianę – skomentowała Elżbieta Lange. 

Posłuchaj
59:03 2021_08_25 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 sierpnia godz. 21:00

Niezdrowa relacja z jedzeniem może przejawiać się m.in. poprzez jedzenie emocjonalne. Kiedy poszukujemy czegoś, co da nam przyjemność, łatwym i szybkim sposobem jest zajrzenie do talerza. Tłuszcze bowiem są nośnikami smaku, cukier aktywuje ośrodek nagrody, a więc wpływa na nastrój, natomiast sól poprawia walory smakowe. Co więcej, w przypadku uczuć negatywnych, wyrażanie i przeżywanie złości jest dla kobiet nierzadko trudne. Jednym ze sposobów na jej rozładowanie jest jedzenie, gdyż czynność ta sama w sobie jest agresywna, ponieważ polega na miażdzeniu zębami pokarmu. Dlatego też tak bardzo lubimy chrupać, np. chipsy. 

Jeśli chcemy zmienić naszą relację z jedzeniem na zdrowszą, pierwszym krokiem jest przyznanie się do tego, że ma się z tym trudności oraz uświadomienie sobie skąd wynika ten problem. Oprócz tego, regularne odżywianie się zniweluje podjadanie, które jest wynikiem zbyt długich przerw między posiłkami. Dobrze jest także poznać różnicę między głodem emocjonalnym, który pojawia się nagle, a głodem fizycznym skutkującym burczeniem w brzuchu. Dodatkowo, jeśli zaczniemy planować zakupy i posiłki, ograniczmy lub zlikwidujemy tendencję do jedzenia tego, co jest pod ręką. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Elżbieta Lange
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:03
Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:48
Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
rozwiń zwiń