Polskie Radio Dzieciom

Współuzależnienie. Pułapki życia z osobą uzależnioną

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 15:23
Współuzależnienie to syndrom pojawiający się, gdy osoba zdrowa, która przebywa z osobą uzależnioną zaczyna nieprawidłowo funkcjonować w relacji, próbując zmienić bieg choroby. Rodzajów uzależnień jest wiele – od zakupów poprzez hazard aż po substancje psychoaktywne. Punktem wspólnym jest nałogowa regulacja uczuć, czyli mechanizm rozwijający się pod wpływem uzależnienia, który sprawia, że osoba chora przestaje rozpoznawać swoje uczucia, a napięcie redukuje za pomocą zachowań nałogowych.
Posłuchaj audycji o współuzaleznieniach
Posłuchaj audycji o współuzaleznieniachFoto: tommaso79/Shutterstock

W naszej kulturze na ogół częściej mówi się o uzależnieniu niż współuzależnieniu, które w większości tyczy się kobiet. Przyjęło się, że mężczyźni mają większe przyzwolenie społeczne na to, by opuścić uzależnioną partnerkę. Kobiety częściej chcą trwać przy uzależnionym partnerze, a wręcz są przekonane, że swą wytrwałością uwolnią go od choroby. 

Całe życie osoby współuzależnionej krąży wokół osoby uzależnionej. Podejmuje ona szereg działań, które mają odwieść uzależnionego od nałogu. To może jednak naruszać granice, nie tylko cudze, ale i własne. Osoby uzależnionej nie powinno się w żaden sposób wyręczać, odciążać i chronić. Takie zachowania, choć mogą sprawiać wrażenie, że są poświęceniem, umacniają uzależnionego w nałogu.  

Posłuchaj
59:33 2022_02_16 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Współuzależnienie. Pułapki życia z osobą uzależnioną. Strefa rodzica_16.02.

- Osobę, która funkcjonuje nieprawidłowo należy zostawić z jej własnymi konsekwencjami. Nikt się nie zmienia, jeżeli nie boli" – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Flis – psychoterapeuta uzależnień. Pamiętajmy, że ten ból to jeden z podstawowych mechanizmów motywacji wewnętrznej. Osoby współuzależnione powinny podjąć się własnej terapii. Tylko wtedy możliwe jest funkcjonowanie w relacji z drugą osobą.

Osoba, która jest współuzależniona, często ma poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i czuje potrzebę, by go zmieniać, a w wielu przypadkach także ratować. Niejednokrotnie po zakończeniu relacji z osobą uzależnioną jednostki współuzależnione podświadomie szukają podobnych doświadczeń w kolejnych związkach, wybierając toksycznych partnerów. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Joanna Flis – psychoterapeuta uzależnień
Data emisji: 16.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 



Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłe dziecko alkoholika w roli rodzica. Rozmowa z Konradem Aksinowiczem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 16:25
10 grudnia do kin trafił prezentowany na Festiwalu w Gdyni film "Powrót do tamtych dni" na temat syndromu DDA, w całości oparty na doświadczeniach reżysera, Konrada Aksinowicza. Twórca filmu zmierzył się z przeszłością u boku ojca alkoholika, a teraz sam musi sprawdzić się jako rodzic. Jak sobie radzi? Jaki wpływ na bycie rodzicem ma syndrom DDA?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:03
Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
rozwiń zwiń