Przy wrażliwym systemie nerwowym łatwo jest o deregulację rytmu snu i czuwania. Jeśli w dni wolne śpimy zdecydowanie dłużej niż na co dzień lub często decydujemy się na drzemki, które trwają dość długo, nasz rytm okołodobowy zmienia się. Ten problem mają najczęściej osoby w wieku nastoletnim i młodzi dorośli. Warto zaznaczyć, że osoby, które ukończyły szesnasty rok życia w kontekście snu są już traktowani jak dorośli i powinni spać od ośmiu do dziewięciu godzin na dobę.
58:48 2022_02_15 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zadbać o swój rytm okołodobowy?_Strefa rodzica_PRD
Około czwartego roku życia zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia spada. To oznacza, że niektóre czterolatki nie będą musiały drzemać w dzień. Dziecko po czwartym roku życia potrzebuje od dziesięciu do dwunastu godzin snu w ciągu doby. To, czy dziecko sypia w dzień, zależy od zapotrzebowania organizmu. Nie można zmuszać do leżenia w bezruchu i zaśnięcia. To może wywoływać nieprzyjemne uczucia w związku ze spaniem, które mogą utrwalić się w przyszłości.
Aby spać dobrze, warto zadbać o prawidłową higienę snu. Nie należy zasypiać w zbyt ciepłym pomieszczeniu, przy tykającym zegarze, migających światełkach czy w otoczeniu sprzętów elektronicznych. Do kształtowania zdrowych nawyków związanych ze snem należy rozpoczynanie rytuałów przygotowujących do snu zawsze o tej samej porze. Podobnie sytuacja ma się ze wstawaniem rano.
Jeśli zaczniemy dzień od aktywności, łatwiej będzie nam zasnąć wieczorem, a sen będzie miał lepszą jakość. Ruch z samego rana ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie przez cały dzień, a w szczególności wieczorem. Jak podkreśla Kaja Romanowicz, gościni Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, najzdrowszy dla człowieka jest podział doby na trzy części – po osiem godzin na sen, pracę i aktywność. Więcej o tym, w jaki sposób przygotować się do snu w załączonej audycji.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Joanna Ficińska
Gość: Kaja Romanowicz – psycholog kliniczny
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!