Polskie Radio Dzieciom

Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Rozmawiamy o profilaktyce onkologicznej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 10:00
Rak piersi to choroba, na rozwój której wpływ może mieć wiele czynników. Z jednej strony są to obciążenia genetyczne, z drugiej – niezdrowy styl życia. Jeżeli coś nas zaniepokoi, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Nie bez znaczenia jest też samobadanie oraz regularne badania mammograficzne, których nie należy bagatelizować. – Czas w rozwoju choroby nowotworowej ma duże znaczenie – podkreślił dr Maciej Naze – im wcześniej to leczenie włączymy, im krócej pacjentka czeka z decyzją o tym, żeby skontaktować się z lekarzem, tym nasze działania będą skuteczniejsze, tym większe mamy szanse na to, żeby całkowicie pacjentkę z choroby wyleczyć.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mark_Kostich/shutterstock.com

Onkologiczne leczenie raka piersi może być leczeniem oszczędzającym, które wymaga usunięcia jedynie fragmentu piersi z chorobą, pozostawiając pierś na swoim miejscu. Przy częściowej resekcji piersi możliwy jest powrót do wyglądu sprzed operacji za pomocą technik onkoplastycznych. W przypadkach, kiedy leczenie oszczędzające nie jest możliwe i konieczna jest amputacja piersi, w wielu sytuacjach pacjentkom proponowana jest operacja odtwórcza, czyli rekonstrukcja. 

BRA Day to międzynarodowa akcja zapoczątkowana przez dr Mitchella Browna w 2011 roku w Kanadzie, aby operacja rekonstrukcyjna piersi stała się bardziej dostępna. Od 2014 roku idea BRA Day jest promowana także w Polsce, a głównym organizatorem BRA Day Polska. Co roku jej bohaterkami są pacjentki z całego kraju, które zakończyły proces leczenia, bądź są w jego trakcie. Pomoc oferowana jest tym pacjentkom, które nie mogą zaakceptować swojego ciała po leczeniu, a tym samym powrócić do pełni życia. Program BRA Day zapewnia im tę możliwość.  

Posłuchaj
59:14 2022_10_25 21_00_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Rozmawiamy o profilaktyce onkologicznej

Więcej w temacie raka piersi i profilaktyki onkologicznej w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: dr Maciej Naze – chirurg, onkolog
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń