Polskie Radio Dzieciom

Przyjaźń: lustro naszej duszy. Zapraszamy do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 16:22
Przyjaźń to jedno z najcenniejszych uczuć, które towarzyszy nam przez całe życie. W ostatniej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Mokosa-Rykalska, debiutująca prowadząca, podjęła temat przyjaźni. Jej gośćmi byli Piotr Mosak, psycholog i terapeuta oraz Zofia, przyjaciółka Joanny. Wspólnie starali się odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak się rozwija i z czym się wiąże. Zapraszamy!
Przyjaźń tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Przyjaźń tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

Rozmowa w wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom rozpoczęła się od definicji przyjaźni, którą przedstawił Piotr Mosak, cytując Bolesława Prusa: "Przyjaciel to osoba, w której jak w lustrze widzimy niewidoczne części naszej duszy". Przyjaźń to coś więcej niż znajomość – to uczucie głębokiej akceptacji, zaufania i szczerości. Psycholog i psychoterapeuta podkreślił, że w przyjaźni możemy sobie powiedzieć wszystko, ale nie jest to w kategorii oceniania czy zmieniania, tylko szczerości.


Posłuchaj
59:05 2024_08_30 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 sierpnia godz. 21:00

 

Historia przyjaźni Joanny Mokosy-Rykalskiej, autorki audycji i Zofii, gościa Polskiego Radia Dzieciom, zaczęła się od kłótni o bałwanka, co Joanna wspominała z rozbawieniem. Od tamtej pory przeszły przez wiele wspólnych doświadczeń, często różnych i pełnych przeciwieństw, co tylko wzmocniło ich relację. Jak zauważył Piotr Mosak, - Klucz do sukcesu takiej przyjaźni leży w akceptacji różnic i unikaniu rywalizacji.

Kryzys przyjaźni – gdy wchodzi trzecia osoba

Nie zawsze było jednak idealnie. Joanna i Zofia przeżyły kryzys, który sprawił, że przez rok nie miały ze sobą kontaktu. - Pozwoliliśmy, aby trzecia osoba się wmieszała i zaczęła budować zazdrość między nami - wspominała autorka "Strefy rodzica". Piotr Mosak tłumaczył, że, trójkąty w dorosłym życiu są trudne, bo przyjaźń to intymność i bliskość, której nie da się łatwo dzielić na więcej osób. Ostatecznie, po czasie refleksji i rozmowach, udało im się odbudować to, co straciły.


Posłuchaj
55:30 [DAB]Dzieciom (PCM) 30 sierpień 2024 22_04_34.mp3 Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom_2_30.08.2024

 

Przyjaźń nie jest stała – zmienia się, ewoluuje, jak my sami. Joanna Mokosa-Rykalska zauważyła, że ich relacja przeszła wiele zmian: - Widziałam, jak Zosia zaczęła interesować się medytacją i naturą. Najpierw się dziwiłam, potem zaczęłam iść za nią. Zdaniem Piotra Mosaka kluczowe w przyjaźni jest akceptowanie, że przyjaciel jest w innym miejscu w życiu i czasami trzeba sobie po prostu powiedzieć "Aha! Ty to lubisz, więc spoko".

Sekret przyjaźni – nie rywalizować

Autorka audycji zacytowała też fragment ze swojej książki "Matka siedzi z tyłu" - "Sekretem damskiej przyjaźni jest ten sam gust do alkoholu, ale inny do facetów", zaś Piotr Mosak podkreślił, że brak rywalizacji to klucz do długotrwałej relacji. - W przyjaźni nie musimy nic udowadniać. Ważne, żeby cieszyć się sukcesami i wspierać w trudnych chwilach, ale nie wchodzić sobie w życie i nim nie zarządzać – podsumował.

Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: "Strefa rodzica"
Prowadzi: Joanna Mokosa-Rykalska - autorka bloga "Matka siedzi z tyłu"
Goście: Piotr Mosak - psycholog; Zosia Litwin, przyjaciółka Joanny od ponad 40 lat; Sylwia Kwasek-Bendlin
Data emisji: 30.08.2024
Godzina emisji: 21.00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Więcej na bezpłatnej platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami":


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 


Zobacz także
Czytaj także

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 12:29
Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekopsychiatria - jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 16:56
Jednym z głównych tematów, jakie poruszono, było pytanie o naturę medycyny – czy jest ona jedynie nauką o ciele, czy może również sztuką, w której liczy się podejście do pacjenta jako osoby, a nie tylko zbioru symptomów. Dr. Anna Nowak, kardiolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym, podkreśliła, że "medycyna powinna wychodzić poza granice czystej nauki, ponieważ w sercu każdej diagnozy i każdego leczenia jest człowiek z jego unikalnymi doświadczeniami, emocjami i historią". Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń