Polskie Radio Dzieciom

Ekopsychiatria - jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 16:56
Jednym z głównych tematów, jakie poruszono, było pytanie o naturę medycyny – czy jest ona jedynie nauką o ciele, czy może również sztuką, w której liczy się podejście do pacjenta jako osoby, a nie tylko zbioru symptomów. Dr. Anna Nowak, kardiolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym, podkreśliła, że "medycyna powinna wychodzić poza granice czystej nauki, ponieważ w sercu każdej diagnozy i każdego leczenia jest człowiek z jego unikalnymi doświadczeniami, emocjami i historią". Po więcej zapraszamy poniżej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shuterstock/Deemerwha studio

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. Tematyka dotycząca zdrowia, a dokładnie ekopsychiatri, pojawiła się we wtorkowej (27.08) "Strefie rodzica". Gość Joanny Ficińskiej, Profesor Marek Wiśniewski, bioetyk, zwrócił uwagę na wyzwania, jakie współczesna medycyna niesie w zakresie podejmowania trudnych decyzji etycznych. - Zadaniem lekarza nie jest jedynie leczenie ciała, ale również wspieranie pacjenta w jego doświadczeniach chorobowych, w sposób pełen empatii i zrozumienia. W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna staje się coraz bardziej zautomatyzowana, musimy pamiętać o zachowaniu ludzkiej twarzy w leczeniu -  powiedział profesor.


Posłuchaj
59:14 2024_08_27 21_01_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ekopsychiatria - jak bliskość natury wspiera naszą psychikę_Strefa Rodzica 27 sierpnia godz. 21:01

 

Podczas dyskusji nie zabrakło również tematu roli sztuki i literatury w procesie leczenia. Dr Marta Zielińska, psychoterapeutka i autorka książek o psychologii zdrowia, podkreśliła, że sztuka, w tym literatura, muzyka czy malarstwo, może być istotnym narzędziem terapeutycznym, które pomaga pacjentom radzić sobie z emocjami, stresem i traumą. Gość Polskiego Radia Dzieciom wskazał na przykłady terapii zajęciowej, w których pacjenci poprzez tworzenie sztuki mogą lepiej zrozumieć swoje uczucia i doświadczenia, a także na literaturę, która często bywa pocieszeniem lub inspiracją do walki z chorobą.
Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Dr. Anna Nowak, kardiolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym; Profesor Marek Wiśniewski, Dr Marta Zielińska, psychoterapeutka i autorka książek o psychologii zdrowia, bioetyk.
Data emisji: 4.07.2023

Godzina emisji: 21.00

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Zapraszamy!

Więcej na bezpłatnej platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami":


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.

Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzicielstwo zastępcze w Polsce? Wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 06:59
Według danych GUS w 2021 roku funkcję rodziny zastępczej pełniło blisko 19 tysięcy małżeństw i 17 tysięcy singli, natomiast jak pokazują statystyki, z roku na rok dzieci przybywa, a chętnych jest wciąż za mało. Cały czas poszukiwane są osoby chcące być rodzicami zastępczymi. 
rozwiń zwiń