Polskie Radio Dzieciom

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
Przy noworocznych postanowieniach nie bierz na siebie za dużo
Przy noworocznych postanowieniach nie bierz na siebie za dużoFoto: shutterstock/ Dirima

Słomiany zapał to związek frazeologiczny, który określa postawę, w której chcemy się za coś zabrać, ale nasze zainteresowanie danym tematem trwa bardzo krótko. I chociaż wizja pozytywnych zmian dodaje energii, która skłania nas do podjęcia zamierzonych celów, to jednak bardzo szybko się zniechęcamy i rezygnujemy. 

Zdaniem psychologów ważne są: czas, umiejętności i możliwości, aby realizować zamierzenia, jak zauważa jednak Piotr Mosak to za mało aby trwać w postanowieniach. - W obecnych czasach jesteśmy bardzo przebodźcowani. Ważne są też predyspozycje i motywacja, określenie czy dany zamiar jest opłacalny na dłuższą metę - wyjaśnił psycholog.

- Jeżeli od urodzenia uczymy dziecko najłatwiejszego sposobu spędzania czasu, dając mu telefon do ręki lub tablet, to nie będzie ono szukało bardziej ambitnej formy rozrywki. Wszyscy jesteśmy hedonistyczni i zamiast zająć się obowiązkami wolimy obejrzeć kolejny filmik w internecie. To co możemy zrobić to wrócić do zachowań stadnych, czyli dobrego przykładu. Jeżeli wszyscy wychodzą z domu na basen czy na spacer to znacznie łatwiej się zmotywować - powiedział Piotr Mosak.

A więcej o słomianym zapale - czyli dlaczego coś zaczynamy i nie kończymy? Co nas prowadzi do takiego postępowania i skąd się wzięło to powiedzenie? Mówił o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak - psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par. Można o tym posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
35:07 2024_11_04 22_00_52_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O słomianym zapale mówi Piotr Mosak - psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Piotr Mosak - psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par
Data emisji: 4.11.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
- Wchodzimy w związki, z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i deficytami. Czasem zdarza się jednak, że zanim dobrze się poznamy to już się rozstajemy - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", w której opowiadał o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz o tym w jaki sposób znaleźć wspólne pasje i zainteresowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 17:01
Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
rozwiń zwiń