- Poczucie winy jest niczym innym, jak konfliktem wewnętrznym, który się w nas rodzi i który sprawia, że się na siebie złościmy – powiedziała Marta Szperlich-Kosmala. Można również stwierdzić, że jest to rodzaj wewnętrznej troski o nas samych. Uświadamiamy sobie nasze negatywne zachowaniu i dzięki temu możemy zmienić szkodliwe nawyki. Odczuwanie winy stanowi zatem moment rozwojowy, gdyż zaczynamy wtedy zastanawiać się, co zrobić, by dana sytuacja już się nie powtórzyła.
--->>> SŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <<<---
Korzystne jest, aby dać sobie przestrzeń i możliwość na doświadczenie emocji wywołanych przez szkodliwe nawyki. Co więcej przeproszenie dziecka za swoje zachowanie jest dla niego równie rozwojowe i ważne. Jednakże dobrze to zrobić w momencie, gdy w pełni rozumiemy nasze potrzeby i to, dlaczego postąpiliśmy w określony sposób. Aby to jednak nastąpiło pomocne jest uświadomienie sobie najpierw swoich zachowań automatycznych. Chociaż będzie to proces niełatwy i wymagający czasu, będziemy wtedy mogli zastanowić się co zrobić, by w przyszłości postąpić inaczej.
Autorką omawianego podcastu jest Aleksandra Jasińska-Klimaszewska.
Od ponad roku w bogatej ofercie Polskiego Radia Dzieciom, znaleźć można m.in. podcasty "Strefa rodzica", w których podejmowana problematyka dotycząca m.in. wychowania czy rozwoju dziecka omawiana jest z największą starannością i z udziałem znakomitych ekspertów. 6 kwietnia wystartował nowy cykl podcastów "Strefa rodzica"! Każdy nowy podcast jest dostępny na platformie podcasty.polskieradio.pl.
Wśród nich zaplanowano 6 zagadnień:
- prawo rodzinne, opiekuńcze i oświatowe
- rozmowy z kobietami
- zdrowie
- psychologia
- odpowiedzialne rodzicielstwo
Popularne podcasty Polskiego Radia Dzieciom DLA DZIECI
Nowe podcasty Polskiego Radia Dzieciom przygotowane zostały przez autorki doskonale znane stałym słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom. Ich głosy usłyszeć można w wybranych audycjach stacji. - Zapraszam gorąco na nowy cykl podcastów prawnych w "Strefie rodzica" dedykowany rodzicom i nauczycielom. Zagadnienia związane z prawem rodzinnym i opiekuńczym oraz kwestie prawa oświatowego to obszary, które mogą stanowić nie lada zagadkę. Na czym polega konstytucyjnoprawna ochrona rodziny? Czym jest zawieszenie władzy rodzicielskiej lub jej ograniczenie? Jaka jest rola i obowiązki pracowników oświaty w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie? Na te i wiele innych pytań poszukamy wspólnie odpowiedzi podczas spotkań z naszym ekspertem – tak o swoim cyklu podcastów mówi Marta Powałowska, dziennikarka PRD, autorka takich audycji jak m.in. "Dawno, dawno temu" czy "Zapraszamy do stołu".
Rozmowy z kobietami prowadzić będzie Agata Puścikowska, autorka środowych wydań audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. – Będą to rozmowy o rodzinie, życiu, czasem historiach rodzinnych z których warto czerpać i inspirować się na przyszłość.
Dr Joanna Neuhoff-Murawska-dietetyk kliniczny zaprasza do rozmów o zdrowiu dzieci swoich kolegów lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i innych specjalistów. Eksperci wspólnie będą przekazywać aktualną wiedzę, obalą mity i udzielą praktycznych rad jak zadbać o zdrowie najmłodszych członków rodziny.
Aleksandra Jasińska-Klimaszewska rozmawiać będzie o uważności i czułości w rodzicielstwie. - Zależy mi na budowaniu silnej społeczności świadomych i odpowiedzialnych rodziców, którzy odnajdują wartość w bliskości, empatii i szacunku z dzieckiem. Prezentuję aktualną wiedzę i badania z zakresu psychologii i neuropsychologii, dzięki zapraszaniu doświadczonych specjalistów. Promuję to, w co naprawdę wierzę. Skupiam się na relacji, ponieważ zależy mi na tym, aby dzieci miały szansę wzrastać w warunkach szacunku i empatii, aby budowały styl bezpiecznego przywiązania, a do tego zaufanie, uważność i realne zaangażowanie rodzica – tak o swoim cyklu podcastów "Strefy rodzica" mówi autorka, Aleksandra Jasińska-Klimaszewska.
- Przygotuję dla Państwa podcasty "Strefy rodzica" w których poruszać będę przede wszystkim tematy związane z psychologią na każdym etapie życia. Wtedy kiedy wchodzimy w dorosłość, wtedy kiedy musimy podejmować ważne życiowe decyzje, wtedy kiedy stajemy się rodzicami. Ale także wtedy kiedy napotykamy na przeszkody, kiedy nie umiemy sobie poradzić z ważnymi problemami, kiedy czujemy się samotni. Mam nadzieję, że poprzez rozmowy z ekspertami, którzy pojawiają się w podcastach, stawienie czoła nowym wyzwaniom będzie choć odrobinę prostsze – rekomenduje swoje podcasty Joanna Ficińska.
Każdego miesiąca Polskie Radio Dzieciom zaplanowało 8 premierowych podcastów. Znaleźć je będzie można na nowoczesnej platformie z podcastami Polskiego Radia dostępnej na stronie www.podcasty.polskieradio.pl, jak również dostępnej w wersji mobilnej na smartfonach.
Przypominamy, że na platformie podcastowej Polskiego Radia znaleźć można także popularne podcasty Polskiego Radia Dzieciom tj. "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy!
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.