Polskie Radio Dzieciom

Dba o słuch melomanów, uczy dobrych dźwięków - Filharmonia Szczecin i jej wszechstronna misja

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma wiele pomysłów na to, jak zaprzyjaźnić dzieci z muzyką klasyczną. Placówka podejmuje bardzo szerokie działania edukacyjne.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o inspiracjach kulturalnych Filharmonii Szczecin dla dzieci i rodzin. (Kulturalna Strefa/Polskie Radio Dzieciom)_20.10.2019.
I żyli długo i w Szczecinie cz. I - koncert i premiera pierwszej płyty
"I żyli długo i w Szczecinie" cz. I - koncert i premiera pierwszej płytyFoto: Cezary Aszkiełowicz

- Wychodzimy z założenia, że Filharmonia jest absolutnie dla wszystkich i każdy ma prawo czerpać z bogatego świata dźwięków – tak o projektach warsztatów, nagrań i spotkań z młodymi melomanami powiedziała opowiadała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii Szczecin, gość Martyny Chuderskiej w audycji ”Kulturoteka” w Polskim Radiu Dzieciom.
Rodzice do filharmonii  przyjdą na zajęcia dla maluchów i warsztaty dla kobiet w ciąży, pod hasłem Raniutto Pregnato. Warsztaty Raniutto -  to z kolei propozycja, aby sobotni poranek spędzić wraz ze swoim dzieckiem, bawiąc się i słuchając muzyki.
Placówka jest bardzo konsekwentna w swoich działaniach, ucząc obecnych i przyszłych melomanów dbania o słuch - prowadząc kampanię “Słyszę Dobre Dźwięki” – czyli jak chronić się przed wszechobecnym hałasem, lub przygotowując  projekt “Uszko Moniuszko” w którym uczestnicy projektu dowiedzą się jak zbudowane jest ucho, które słyszy muzykę, ale posłuchają też o tym, jakim dzieckiem był Stanisław Moniuszko. 

Filharmonia stara się też poszerzać możliwości odbioru sztuki osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W książce ”Idę do Filharmonii” – uwzględniono potrzeby dzieci z dysfunkcją wzroku -  powstała we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. - Jest to książka którą może każdy czytać, dorosły czy mały. Udało nam się przemycić trochę różnych zasad, czyli savoir vivre młodego melomana: żebyśmy pamiętali o wyłączeniu telefonów albo wiedzieli w którym momencie oklaskiwać artystów. Ważne też, żebyśmy się wcale nie spieszyli bo te dźwięki koncertów muszą nas wejść, musimy je pochłonąć całym ciałem - naszymi uszami i wszystkimi zmysłami – dodała Dorota Serwa. 

"I żyli długo i w Szczecinie" "I żyli długo i w Szczecinie"

W planach artystycznych Filharmonii Szczecin są też słuchowiska z dźwiękiem szumu Odry. Przygotowywana jest też druga część wyjątkowych piosenek - z płyty “I żyli długo i w Szczecinie” - Nawet jeżeli nie jesteście ze Szczecina, ta płyta ma magię. Potrafi umilić i zaczarować każdą podróż, po chwili wszyscy je śpiewają – podsumowała gość Martyny Chuderskiej.
Więcej o działaniach Filharmonii Szczecin w załączonej audycji.

--

Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 20.10.2019
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje kilkadziesiąt premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, zaś wieczorem audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 23:59
Wpływ muzyki na rozwój dziecka od wielu lat jest przedmiotem badań psychologów. Czy dzieci powinny słuchać muzyki? Jaki wpływ ma muzyka na wrażliwość dziecka i na jego ogólny rozwój intelektualny?
rozwiń zwiń