Polskie Radio
Section05

1939

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. W ponad dwudziestu miejscach staną Warty Pamięci

W przeddzień 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę w ponad dwudziestu miejscach w Polsce staną Warty Pamięci. Zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim odda hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego "Kobryń", poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja historia Polski społeczeństwo

Wieluń - polska Guernica. Okrutne zbrodnie wojenne na mieszkańcach miasta

II wojna światowa rozpoczęła się w piątek 1 września o godz. 4.45 atakiem na Westerplatte. Jednym z pierwszych celów niemieckiego uderzenia był także przygraniczny, 16-tysięczny Wieluń. Niektórzy historycy uważają nawet, że zrzucenie bomb na to nie mające znaczenia strategicznego miasto wyprzedzało o kilka minut ostrzelanie polskiego wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski II wojna światowa Wieluń Westerplatte

Reparacje wojenne. Premier Morawiecki: domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości

"II wojna światowa rozpoczęła się tuż przed świtem w Polsce. Dziś, po 84 latach od wybuchu wojny, kiedy mówimy o katach, ofiarach, o karze, o cierpieniu, kiedy używamy słów takich jak dobro i prawda, kiedy zestawiamy ze sobą dobro i zło, to domagamy się nie tylko pamięci" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Niemcy okupacja niemiecka 1 września

Premier Morawiecki: aby Polska i Niemcy mogły ze sobą funkcjonować, muszą zamknąć czarny rozdział II wojny

- Polska i Niemcy są dzisiaj partnerami w Unii Europejskiej, ale aby mogły ze sobą normalnie funkcjonować w przyszłości muszą zamknąć ten czarny rozdział hekatomby II wojny światowej - powiedział w piątek w Wieluniu w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1 września historia Polski premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

- Jakże przejmujący jest ten moment, kiedy słyszymy dźwięki syren w momencie, kiedy na Westerplatte padły pierwsze salwy. Możemy sobie tylko wyobrazić, co oznaczała salwa 84 lata temu - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1 września historia Polski prezydent Andrzej Duda infografika

Szef MON na Westerplatte: wzmacniamy Wojsko Polskie. To najskuteczniejsza odpowiedź na wszystkie zagrożenia

- Dziś jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu Rosji. Dziś wzmacniamy Wojsko Polskie i wyposażamy w nowoczesną broń. To najskuteczniejsza odpowiedź na te wszystkie zagrożenia. Dziękuję, że dziś razem czcimy pamięć o bohaterach - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1 września historia Polski MON Mariusz Błaszczak

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Dr Pleskot: to miało być złamanie każdego Polaka

1 września 1939 roku oznaczał dla Polaków koniec niepodległego państwa - mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej doktor Patryk Pleskot. 84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1 września historia Polski

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce w piątek będą odbywać się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godz. 5.00, uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również m.in. w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie - miejscowości doszczętnie zniszczonej w wyniku niemieckiego nalotu z 13 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1 września historia Polski

tylko u nas 84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo

84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo historia Polski W POLSKIM RADIU POLSKA

Wrzesień 1939. Prezydent Stefan Starzyński w obronie Warszawy

Stefan Starzyński, prezydent stolicy od 1934 roku, kierował cywilną obroną miasta po rozpoczęciu przez Niemcy II wojny światowej 1 września 1939 roku. Nie skorzystał z możliwości ewakuacji, pozostał z ludnością Warszawy do czasu kapitulacji. W radiu mówił: "Dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Stefan Starzyński Warszawa II wojna światowa

Польща звернулася до США за підтримкою у справі воєнних репарацій від Німеччини

У жовтні 2022 року польський уряд надіслав дипломатичну ноту німецькій владі щодо репарацій за шкоду, завдану Польщі під час Другої світової війни з боку Німеччини
Zobacz więcej na temat:  США підтримка Польща Німеччина німці Друга світова війна війна окупація агресія

Nieznane przemówienie Ministra Spraw Zagranicznych II RP z 3 września 1939 roku

Trzeci odcinek podcastu Archiwum Polskiego Radia przedstawia wydarzenia z pierwszych dni września 1939 roku z zaakcentowaniem obecności w specjalnym programie Polskiego Radia jednej postaci – ówczesnego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Poznamy losy jego przemówienia zarejestrowanego w radiowym studiu na Zielnej 25 po południu 3 września 1939 roku. Nowego odcinka podcastu można wysłuchać w każdy poniedziałek, co dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski Józef Beck Płyty Polskiego Radia Józef Małgorzewski