Polskie Radio
Section05

1939

"Wszyscy jesteśmy żołnierzami!" - komunikat z 1 września

– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polskie Radio kampania wrześniowa skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

"Wojna jest, panowie, wyłazić z wody!". Posłuchaj wspomnień z 1 września 1939 roku

"Gdzie byłem, co robiłem w piątkowy poranek 1 września 1939 roku?". O tym szczególnym momencie – który okazał się punktem zwrotnym w dziejach świata, po którym już nie było tak samo – opowiadali przed laty przed mikrofonem Radia Wolna Europa m.in. dziennikarze i artyści. Dużo w tych historiach codzienności i najzwyklejszych spraw.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień wspomnienie RWE III Rzesza II RP Niemcy

Adolf Hitler 1 września: "listopad 1918 roku w historii Niemiec nigdy więcej się nie powtórzy"

Naziści doszli do władzy w Niemczech na podstawie rewizjonizmu wobec postanowień traktatu wersalskiego. Dlatego Hitler w propagandowym przemówieniu zapowiedział, że wydarzenia, które doprowadziły do jego uchwalenia, nigdy więcej się nie powtórzy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adolf Hitler II wojna światowa kampania wrześniowa skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

"A więc wojna" – nowy podcast Polskiego Radia. Posłuchaj nagrań z września 1939 roku

Polskie Radio przygotowało podcast upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oparty on został na unikalnych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. "A więc wojna!" dostępny będzie na podcasty.polskieradio.pl oraz na najważniejszych platformach streamingowych. Pierwszy odcinek już w piątek, 30 sierpnia. Kolejne będą publikowane co tydzień.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień okupacja niemiecka

Ludwik Kmicic-Skrzyński. Legionista, beliniak, generał kampanii 1939 roku

Dziś mija 131. rocznica urodzin generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, żołnierza Legionów Polskich, jednego z "Siódemki Beliny" - pierwszego oddziału polskiej kawalerii w Wielkiej Wojnie, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i dowódcy Podlaskiej Brygady Kawalerii w wojnie 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Kmicic-Skrzyński Białystok II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wrzesień

Jak Polacy przekazali aliantom tajemnicę Enigmy. 85. rocznica konferencji w Pyrach

"Im więcej Polacy mówili o swoich maszynach, tym bardziej Knox gotów był słuchać. Miał powrócić do Londynu ze świadomością, że zapewne pierwszy raz w życiu spotkał kogoś dorównującego mu intelektem" – pisał Dermot Turing o wrażeniu Brytyjczyków z konferencji kryptologicznej w Pyrach, podczas której Polacy przekazali Brytyjczykom sekret złamania kodu Enigmy.
Zobacz więcej na temat:  Enigma II RP II wojna światowa II Rzeczpospolita Marian Rejewski

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria komunizm historia Polski

Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

28 kwietnia 1939 roku Adolf Hitler rozpoczął przemówienie w Reichstagu. Stwierdził w nim, że pakt o nieagresji zawarty z Polską zaledwie pięć lat wcześniej już nie obowiązuje. Tydzień później na wypowiedź niemieckiego kanclerza stanowczo zareagował polski minister spraw zagranicznych Józef Beck, stwierdzając, że "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da". 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Józef Beck III Rzesza przemówienie historia Polski HISTORIA Wielka Brytania Francja