Biografia autorstwa Boba Thomasa obala wiele mitów związanych z osobą i życiem Walta Disneya, m.in. o jego rzekomej hibernacji, ale przede wszystkim pokazuje go jako człowieka, który dzięki swojej niezłomności i konsekwencji doszedł na szczyt.
- On dopiero w końcówce życia stał się majętnym człowiekiem. Z problemami finansowymi borykał się do tego stopnia, że przypadek, a raczej jego determinacja sprawiły, że nie stracił praw do Myszki Miki - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Mackowiak, wydawca książki "Walt Disney. Potęga marzeń. Biografia". Stając przed wyborem między niezależnością, a rozwiązaniem problemów finansowych, Disney wybrał to pierwsze i nie zgodził się odsprzedać praw do postaci.
Początkowo głosu Myszce Miki udzielał sam Walt Disney, a za stworzenie tej postaci rysownik otrzymał honorowego Oscara. Nie mogło jej zabraknąć, gdy w 1955 roku założył pierwszy park rozrywki Disneyland. Fot. PAP/DPA
Czerpiąc z prywatnych zbiorów rodziny Disneyów, autor książki przybliża także relację Walta z żoną Lilian, która miała ogromny wpływ na działalność firmy i twórczość męża. - Myślę, że wiele rzeczy by bez niej nie powstało. Niektórzy bliscy twierdzą, że to Lili wymyśliła Myszkę Miki - przyznał Mackowiak.
Bajki samograjki na moje.polskieradio.pl >>>
mat. prasowe
Jego zdaniem powołanie Miki do rysunkowego i filmowego życia odwróciło nieco losy firmy producenckiej Disneya, który niejednokrotnie rozważał porzucenie studia i zarabianie pracą reżysera.
- Ta biografia nie jest przesłodzona, pokazuje Disneya, który potrafił być bardzo prostolinijny, nie przebierał w słowach. Był trudny, jak chyba każdy geniusz - dodał gość Jedynki.
Wraz ze sztabem utalentowanych współpracowników Walt Disney tworzył nowatorskie w ówczesnym czasie animacje, których bohaterami byli także pies Pluto i Kaczor Donald.
A w polskich kinach można już oglądać film "Ratując pana Banksa", w którym poznajemy historię walki Disneya o prawa do ekranizacji powieści "Mary Poppins", z jej autorką Pamelą L. Travers. Walt dopiął swego, spełnił życzenie swoich córek, a film okazał się niebywałym sukcesem komercyjnym i artystycznym, uhonorowanym przyznaniem 5 Oscarów.
Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (w tym 4 honorowe) oraz 46 nominacji, przodując tym samym we wszystkich hollywoodzkich zestawieniach zwycięzców Oscarów.
Jaką rolę w tworzeniu studia odegrał brat Walta Roy? Jaka historia wiąże się z postacią Królika Oswalda? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Małgorzata Raducha.
"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.
asz/bch