Odkrycie jest światową sensacją, ponieważ wszystkie znane do tej pory bogate grobowce kultury Wari były od dawna ograbione i zniszczone. Nie jest wykluczone, że grobowiec należał do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Szef naszej ekspedycji – dr Miłosz Giersz - przez wiele miesięcy nie upubliczniał tego znaleziska ze względów bezpieczeństwa. Wykopaliska w Ameryce Łacińskiej są bowiem ryzykowne, a bogate odkrycia ściągają na stanowiska bezwzględne bandy rabusiów.
Odkrycie Polaków w Peru znalazło się wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych roku według amerykańskiego pisma "Archaeology". Polacy pracują w Peru od 2002 roku.
Nasi archeolodzy niedawno wrócili z Peru, a w radiowej Jedynce opowiedzieli o okolicznościach odkrycia i tym, jak udało się bezpiecznie wyeksplorować ten grób.
Gośćmi Katarzyny Kobyleckiej byli: dr Miłosz Giersz (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW i Instytut Archeologii UW), dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW) i dr Wiesław Więckowski, antropolog (Instytut Archeologii UW).
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w "Naukowym zawrocie głowy".