Nauka

Rozpoczyna się astronomiczna wiosna

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 13:13
Jej przyjście zwiastują powroty bocianów z Afryki, słoneczne dni i coraz wyższe temperatury. Po wyjątkowo łagodnej zimie rozpoczyna się astronomiczna wiosna.
Audio
  • Zaczyna się astronomiczna wiosna - IAR / Michał Dydliński (2)
  • Zaczyna się astronomiczna wiosna - IAR / Michał Dydliński (1)
Wiosna to czas zmian, także tych znacznie poważniejszych, niż pogodowe
Wiosna to czas zmian, także tych znacznie poważniejszych, niż pogodowe Foto: http://pixabay.com/Estellina

Karol Wójcicki z planetarium Centrum Nauki Kopernik przypomina, że dziś mamy tak zwaną równonoc wiosenną, czyli moment, w którym zrównuje się dzień z nocą. Wieczorem Słońce w czasie swojej podróży po ekliptyce przekroczy tak zwany punkt Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Dzień będzie się jeszcze wydłużał, aż do przesilenia letniego w czerwcu.

Innym pojęciem jest natomiast wiosna termiczna. Klimatolog Michał Kowalewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że możemy o niej mówić wówczas, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. Na przyjście wiosny termicznej przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo obecnie średnia temperatura jest jeszcze poniżej tego progu. 

W pierwszych dniach wiosny sprawdzi się przysłowie "w marcu jak w garncu". Sobota będzie jeszcze dość ładna i ciepła, natomiast na niedzielę synoptycy prognozują pogorszenie pogody i kilkustopniowe ochłodzenie. Z kolei początek tygodnia znowu ma być słoneczny, a we wtorek temperatury mogą nawet przekraczać 10 stopni Celsjusza.

(IAR)

Czytaj także

Puszcza Białowieska wciąż za mało chroniona

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 12:00
Puszcza Białowieska jest lepiej chroniona, ale nadal niewystarczająco. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działania Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaki słyszą tornado zanim nadejdzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 22:22
Ptaki w USA słyszały zbliżające się gigantyczne tornado i z dużym wyprzedzeniem uciekły przed kataklizmem. Pozwoliła im na to prawdopodobnie zdolność odbierania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy ratują bociany... w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 12:00
Już w przyszłym tygodniu na wschodnie Mazowsze przylecą tradycyjnie setki bocianów. Większość z nich to stali bywalcy, którzy wracają w te same miejsca co roku. Część z nich jednak nie dolatuje, ginąc m.in. w Libanie, gdzie strzelanie do dziko żyjących ptaków jest swoistą rozrywką.
rozwiń zwiń