Nauka

Gwałtownie kurczą się lodowce we włoskich Alpach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 11:11
Tak podają tamtejsze media, powołując się na najnowsze dane naukowe. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Mediolańskiego w ciągu pół wieku powierzchnia lodowców we włoskich Alpach zmalała o jedną trzecią.
Audio
Alpy
AlpyFoto: sonic.knight/flickr/CC BY-SA 2.0

Lodowce kurczą się albo po prostu znikają. W ciągu ostatnich 26 lat straciły one dwa tysiące miliardów litrów wody, to tyle, ile zmieściłoby się w trzech jeziorach wielkości polskich Śniardw.

To niepokojące, sugerują autorzy badań, bo lodowce latem dają wodę, także tę potrzebną do produkcji prądu w hydroelektrowniach.

Włoscy naukowcy mówią, że jest to konsekwencja globalnego ocieplenia, a nasz klimat - jak to określają - znalazł się w „stanie wyjątkowym”. Apelują jednocześnie, by światowi negocjatorzy podczas grudniowego szczytu ONZ w Paryżu osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczeń emisji gazów cieplarnianych i walki ze zmianami klimatu.

(IAR)

Czytaj także

Naukowcy: Europa będzie zamarzać. A co z globalnym ociepleniem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:09
Kolejna grupa naukowców sugeruje, że w Europie może nastąpić okres wyraźnego ochłodzenia. Przyczyną miałoby być wyjątkowo mało aktywne Słońce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2014 był rekordowo gorący

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 22:22
2014 był najgorętszym rokiem w historii. Te wcześniejsze ustalenia dotyczące temperatury powietrza potwierdza raport ekspertów z Narodowej Administracji do spraw Oceanów i Atmosfery USA (NOAA).
rozwiń zwiń